UA / RU
Підтримати ZN.ua

Орангутани інстинктивно використовують молотки та гостре каміння як знаряддя праці – вчені

Гострі камені мавпи використовують для розрізання об'єктів.

Вчені з Тюбінгенського університету заявили про те, що нетреновані орангутани в неволі здатні виконувати дві основні дії з використанням кам'яних знарядь праці: ударяти та різати, повідомляє Phys.org.

У ході дослідження вчені вирішили перевірити здатність до використання знарядь праці у двох самців орангутанів, які утримуються в зоопарку в Норвегії. Жоден з них раніше не навчався і їм не демонстрували цільову поведінку.

Читайте також: Вчені відкрили в Азії 224 нових види тварин та рослин

Кожному орангутану видали по бетонному молотку, підготовлене кам'яне ядро і дві коробки-головоломки з ласощами, щоб дістатися яких треба було перерізати мотузку. Обидва орангутани хаотично били молотками по стінах і підлозі вольєра, але жоден не вдаряв по ядру. У другому експерименті вчені видали їм спеціально виготовлені гострі кремнієві відщепи. Один орангутан використав відщеп для розрізання мотузки. Це перший випадок застосування ріжучих предметів ненавченими тваринами.

Потім вчені вирішили з'ясувати, чи можуть мавпи навчитися використовувати знаряддя праці, спостерігаючи за іншими. Дослідники продемонстрували, як бити по ядру, щоб отримати кремнієвий відщеп, трьома самками орангутанів у зоопарку Великої Британії. Після цього одна з них продовжила використовувати молоток, ударяючи по ядру, як було показано.

Вчені зазначають, що це свідчення спонтанного використання знарядь праці без чіткого керівництва орангутанами. За словами дослідників, дві передумови для появи знарядь праці – удари камінням та використання гострого каміння для розрізання предметів – могли розвинутися у загального предка людей та орангутанів близько 13 мільйонів років тому.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Раніше вчені вперше помітили, що шимпанзе ловлять жуків і прикладають їх до власних ран, а також ран своїх родичів. Така поведінка однієї тварини по відношенню до іншої ніколи не спостерігалося і може бути ознакою емпатії у шимпанзе.