UA / RU
Підтримати ZN.ua

Опубліковані фотографії, зроблені космічним зондом "Вояджер"

Космічний апарат був запущений 40 років тому і вже покинув Сонячну систему.

© NASA
«Вояджер-1»
«Вояджер-1»
© NASA/JSC
Перше фото Землі і Місяця в одному кадрі, знятому «Вояджером-1» на відстані 11,66 млн км від Землі.
© NASA/JSC
Юпітер
© NASA/JSC
Планета Уран
© NASA/JSC
Планета Нептун і його супутник Тритон
© NASA/JSC
Планета Нептун
© NASA/JSC
Найбільший супутник Сатурна Титан. 12 листопада 1980 року
© NASA/JSC
Хмари Сатурна
© NASA/JSC
Супутник Сатурна Енцелад, 25 серпня 1982 року
© NASA/JSC
Кільця Сатурна, зроблені з відстані 34 млн км
© NASA/JSC
Іо — природний супутник Юпітера, на поверхні якого розташовані більш 400 діючих вулканів
© NASA/JSC
Кратер Вальхалла, розташований на супутнику Юпітера Каллісто
© NASA/JSC
Велике червоне пляма на планеті Юпітер

Автоматична міжпланетна станція NASA "Вояджер-1" вагою 723 кг була запущена в космос 5 вересня 1977 року і з тих пір стала першим апаратом, що вилетів за межі Сонячної системи. Проект був затверджений в 1972 році. За 40 років польоту апарат віддалився від Землі майже на 20 млрд км і з 1998 року є найвіддаленішим від Землі штучним об'єктом. Спочатку станція призначалася для дослідження Юпітера і Сатурна - "Вояджер-1" став першим апаратом, який зробив детальні знімки супутників цих планет. Максимальне зближення станції з Юпітером відбулося 6 червня 1979 року. Апарат вперше зафіксував виверження вулкана на поверхні супутника Юпітера Іо. У листопаді 1980 року "Вояджер-1" максимально зблизився з Сатурном і пролетів повз нього на висоті 124 тис. км.

У вересні 2013 року в NASA офіційно оголосили, що "Вояджер-1" остаточно покинув межі Сонячної системи і став першим в історії апаратом, що вийшов за її межі. За місцем розташування "Вояджера" можна стежити в режимі реального часу на сайті NASA. До корпусу "Вояджера-1" прикріплена пластинка з посланням про різноманітність людської культури для інопланетних істот. На ній, зокрема, записано привітання на 55 мовах, ряд зображень (фотографії Землі і людей) і звуків (класична музика та звуки природи). Також на платівці показано розташування Землі і Сонячної системи відносно 14 потужних пульсарів і нанесена схема випромінювання атома водню.

Другий апарат серії "Вояджер" був запущений трохи раніше - 20 серпня 1977 року. Він є першим і єдиним апаратом, що досягнув Урана (у січні 1986 року) і Нептуна (в серпні 1989 року). Загалом з обох космічних апаратів було передано на Землю 625 Гбайт даних. За останніми даними, "Вояджер-1" віддалився на 20,8 млрд км від Землі і на 20,9 млрд км від Сонця. За розрахунками вчених, запаси палива (енергію він отримує від радіоізотопних генераторів, які працюють на плутонії-238), дозволять апаратам серії "Вояджер" залишатися працездатними ще протягом десяти років. Потім зв'язок з Землею буде втрачений.

Раніше стало відомо, що на Нептуні і Урані можуть йти алмазні дощі.