UA / RU
Підтримати ZN.ua

Олені повільно з'їдають найбільший організм на Землі – вчені

Його вік оцінюється приблизно 14 тисяч років.

Вчені заявили про те, що олені повільно з'їдають найбільший організм на Землі – «Пандо», гігантську осику, яка росте у штаті Юта у США. Як повідомляєScience Alert, раніше зростання популяції оленів стримували вовки та пуми, але зараз кількість цих хижаків значно знизилася.

На перший погляд може здатися, що це окремі дерева, вкриті білою корою і дрібним листям, яке тремтить від найменшого подиху вітру. Але насправді Пандо складається з 47 тисяч генетично ідентичних стволів, що виникають зі взаємозалежної кореневої системи.

Читайте також: Вчені знайшли дерева, які утримують парникові гази тисячі років

І цей єдиний організм важить близько 6000 метричних тонн, будучи найбільшим на Землі. За підрахунками вчених, вік Пандо вимірюється тисячами років, максимальне значення оцінюється в 14 тисяч років. Але вік більшості рослин системи становить близько 130 років. Його довговічність і віддаленість означають, що в тіні еволюціонувала і живе ціла екосистема з 68 видів рослин і багатьох тварин.

Незважаючи на те, що Пандо охороняється Національною службою лісів США, він може зникнути не через вирубку, а через інші причини. Одна з них полягає в тому, що олені поїдають молоді дерева системи.

Як мовилося раніше, їх побільшало через зменшення кількості вовків і пум. Олені також збираються в тіні Пандо, оскільки його охоронний статус означає, що тут їх не можуть вбити мисливці.

У міру того, як старі дерева вмирають або падають, світло досягає лісової підстилки, що стимулює зростання нових стебел-клонів, але коли ці тварини поїдають верхівки стебел, що формуються, вони вмирають. Тобто у системі Пандо з'являється мало молодих пагонів.

Винятком є одна ділянка, яка кілька десятиліть тому була обгороджена парканом для видалення вмираючих дерев. Сюди не проникають олені та лосі, тому тут спостерігається швидке зростання нових клонів, які вчені називають «бамбуковим садом».

Старі стебла Пандо також уражаються принаймні трьома хворобами: виразковою хворобою кори, плямистістю листя та грибковим захворюванням. Система протистоїть їм уже тривалий час, але невідомо, якою буде її реакція за відсутності нових пагонів.

Ще одна загроза для Пандо – зміни клімату. Система виникла після закінчення останнього льодовикового періоду і відтоді існувала у відносно стабільному кліматі.

Безумовно, він мешкає в альпійському регіоні, оточеному пустелею, а це означає, що йому не звикати до теплих температур чи посухи. Але зміна клімату загрожує розміру та тривалості життя дерева, а також усій екосистемі, в якій воно знаходиться.