UA / RU
Підтримати ZN.ua

Околиці чорних дір нагадують воронку – вчені

Відкриття дозволяє дослідникам пояснити поведінку матерії, яка потрапила в поле впливу чорної діри.

Матерія навколо чорної діри утворює воронку

Вчені заявили про те, що матерія навколо чорної діри утворює певну подобу воронки або вихору. Відкриття дозволить дослідникам пояснити поведінку матерії, яка потрапила в поле впливу чорної діри, до чого вчені прагнули протягом останніх 30 років, повідомляється на сайті NASA.

Матерія, яка потрапляє в чорну діру, перед зникненням може нагрітися до декількох мільйонів градусів, що дозволяє їй світитися в ультрафіолетовому світлі. Спостерігаючи за чорними дірами з 1980-х років, вчені встановили, що матерія, яка потрапляє в чорну діру, починає "мерехтіти". Світло, що виходить від неї, плавно змінює яскравість приблизно раз на 10 секунд. Перед тим, як матерія зникне назавжди, яскравість змінюється з частотою близько 10 разів на секунду.

У рамках нового дослідження учені спостерігали за чорною дірою H 1743-322. Вчені помітили зрушення лінії заліза в рентгенівському спектрі акреційного диска чорної діри. Це означає, що під час обертання навколо чорної діри диск гойдається подібно хвилям в склянці рідини.

За словами вчених, їм вперше вдалося спостерігати ефект Лінзе-Тіррінга, який в космосі проявляється в тому, що змушує супутники будь-якого об'єкта обертатися вгору і вниз.

Раніше повідомлялося про те, що вчені розробили "план втечі" інформації з чорної діри, який би не порушував всіх законів класичної та квантової фізики, і розповіли про те, як подібний експеримент можна було б провести на практиці. Для нього буде потрібний астронавт, який буде знаходитися у "горизонті подій", електрон, який він буде тримати в руках, та інформація про напрямок руху (спін) чорної діри. Вимірявши спін чорної діри і те, якими властивостями володіють частинки світла, породжувані випромінюванням Хокінга, астронавт "відпускає" електрон за горизонт подій.