UA / RU
Підтримати ZN.ua

Нова реальність: вчені розповіли про небезпечні хвилі тепла в океані

Хвилі тепла тепер регулярно з'являються в Арктиці.

Вчені заявили, що морські хвилі тепла стануть звичайним явищем в Арктиці. Вони з'являються у відповідь на вищі викиди парникових газів, пов'язані з діяльністю людини, повідомляє SciTechDaily.

Дослідження провів Армін Бархордаріан із Кластера передового досвіду в галузі кліматичних досліджень CLICCS Гамбурзького університету.

Читайте також: Вчені виявили сліди найдавніших льодовиків на Землі

Із 2007 року умови в Арктиці змінилися. Так, з 2007 по 2021 рік в окраїнних зонах Північного Льодовитого океану сталося 11 хвиль спеки. В результаті середня температура піднялася на 2,2 градуса Цельсія вище за сезонну норму і трималася протягом 37 днів. З 2015 року хвилі тепла спостерігаються в Арктиці щороку.

Найпотужніша на сьогоднішній день хвиля тепла в Північному Льодовитому океані припала на 2020 рік. Вона тривала 103 дні, а максимальна температура на чотири градуси за Цельсієм перевищила середні значення. За словами вчених, ймовірність того, що така хвиля виникла без впливу антропогенних викидів парникових газів, становить менше 1%.

Дослідження, проведене Бархордаріаном та його колегами, показало, що хвилі тепла в Арктиці незабаром стануть нормою.

Дослідження також показало, що хвилі тепла виникають, коли морський лід тане рано та швидко після зими.

«У 2007 році в Арктиці розпочався новий етап. Товстішого льоду віком кілька років стає все менше і менше, тоді як відсоток тонкого сезонного льоду постійно збільшується», - заявив Бархордаріан.

Але цей тонший лід менш міцний і тане швидше, дозволяючи сонячній радіації нагрівати поверхню води. "Не тільки постійна втрата морського льоду, а й потепління води може мати серйозні негативні наслідки для арктичної екосистеми", - додав учений. Це може призвести до краху харчових ланцюгів та зниження біорізноманіття.

Раніше вчені заявили про те, що Гренландія втрачає так багато льоду, що стає вищою.