UA / RU
Підтримати ZN.ua

Нова модель штучного інтелекту може прогнозувати тривалість життя людини

Вчені хочуть переконатися, що розробка використовується на благо.

Дослідники розробили прилад на основі штучного інтелекту, який зможе спрогнозувати тривалість життя. Він аналізує події в житті людини: історію хвороби, освіту, роботу і дохід, щоб передбачити все — від особистості людини до дати її смерті, повідомляє Phys.org.

Новий інструмент life2vec створено з використанням трансформаційних моделей, вони є основою великих мовних моделей, наприклад ChatGPT. Дослідники навчили свою модель на основі даних про все населення Данії — шість мільйонів осіб. Уряд країни зробив цю інформацію відкритою виключно для вчених.

Читайте також: У Гонконгу розробили тканину, яка змінює колір за допомогою ШІ

Модель life2vec використовує інформацію, отриману в результаті спостереження за мільйонами послідовностей життєвих подій. Пристрій класифікує і встановлює зв'язки між життєвими подіями, такими як дохід, освіта або фактори здоров'я. Ці зв’язки слугують основою для прогнозів, які в підсумку робить модель.

«Всю історію людського життя, в певному сенсі, можна також уявити як гігантське довге речення про багато речей, які можуть трапитися з людиною», — зазначив професор мереж і науки Суне Леманн. 

Однією з життєвих подій, яку спрогнозували дослідники, була ймовірність смерті людини. Професор Леманн пояснює: «Коли ми візуалізуємо простір, який модель використовує для прогнозування, він виглядає як довгий циліндр, що відображає низьку та високу ймовірність смерті». 

Як зазначають вчені, багато з досліджених людей дійсно померли тоді, коли life2vec показував високу ймовірність смерті. А ті, хто загинули при низькій ймовірності — потрапили в обставини, які неможливо передбачити, наприклад, автомобільна аварія.   

Хоча модель робить високоточні прогнози, вони ґрунтуються на кореляціях, дуже специфічних культурних і соціальних контекстах та видах упереджень, які існують у кожному наборі даних.

«Такий інструмент — це як спостереження за суспільством. Це дослідження проводилося в Данії, а Данія має свою культуру, свої закони й свої суспільні правила. Чи можна це зробити в Америці — це вже інша історія», — зазначила професорка комп’ютерних наук Тіна Еліасі-Рад.

За даними розробників, life2vec здатен передбачати майбутнє з точністю, що перевищує найсучасніші моделі. Але попри його точність дослідники вважають, що краще використовувати прилад як основу для майбутньої роботи, а не як досконалий провісник майбутнього. Вони сподіваються, що ця робота покладе початок більш відкритому, публічному розумінню того, як працюють ці інструменти, на що вони здатні, і як їх слід і не слід використовувати.

Команда також сподівається, що пристрій буде орієнтованим на людей. Для цього вони залучили соціологів. Еліасі-Рад принесла в проєкт свій досвід у сфері етики штучного інтелекту. «Ці інструменти дозволяють по-іншому поглянути на наше суспільство: на політику, яку ми проводимо, на правила і норми, які ми маємо. Ви можете вважати life2vec сканером того, що відбувається у світі», — зазначила вона. 

Раніше вчені вперше реконструювали уявні образи за допомогою ШІ. Технологія може бути використана в медицині для розуміння мозкових механізмів галюцинацій і сновидінь та в розробці комунікаційних пристроїв.