UA / RU
Підтримати ZN.ua

Нова карта Всесвіту схожа на черговий доказ того, що космос сформувала темна матерія

Зображення, отримані з телескопа eROSITA, є одними з найточніших космологічних вимірів на даний момент, кажуть вчені.

Астрономи з Інституту позаземної фізики Макса Планка за допомогою знімків телескопа eROSITA реконструювали майже дев'ять мільярдів років космічної еволюції, відслідковуючи рентгенівське світіння далеких скупчень галактик. Аналіз підтримує стандартну модель космології, згідно з якою гравітаційне тяжіння темної матерії є основним фактором, який формує структуру Всесвіту, пише Nature.

"Ми не бачимо жодних відхилень від стандартної моделі космології", – коментує астрофізик Есра Булбул (Esra Bulbul).

Нову карту Всесвіту вчені називають найдокладнішою фотографією неба, зробленою за допомогою рентгенівських променів. На ній зафіксовано близько 900 тисяч джерел рентгенівського випромінювання, від чорних дір до реліктового випромінювання від вибухів наднових зірок.

Читайте також: Дослідження понад 500 тисяч собак показало, які породи живуть найдовше

Знімок став результатом перших шести місяців роботи eROSITA – одного із двох рентгенівських телескопів, запущених у космос у липні 2019 року на борту російського космічного апарату «Спектр-РГ» (SRG). eROSITA сканує небо під час обертання космічного корабля та збирає дані під ширшими кутами, ніж це можливо для більшості інших рентгенівських обсерваторій. Це дозволяє йому повільно охоплювати все небо кожні шість місяців.

Команда eROSITA поділена на дві частини: одна базується у Німеччині, інша – у Росії; кожна має ексклюзивний доступ до даних eROSITA лише з половини неба.

Читайте також: Бактерії продемонстрували здатність пришвидшувати мінералізацію CO2

Спочатку передбачалося, що місія проведе «фотосесію Всесвіту» вісім разів. Але повномасштабне вторгнення Росії в Україну в 2022 році призвело до того, що уряд Німеччини заморозив свою співпрацю, і eROSITA перевели в режим очікування. На той час телескоп виконав чотири повні сканування неба.

Хоча німецьким ученим на даний момент вдалося опрацювати результати лише першого сканування неба, результати їхньої роботи вже належать до найточніших космологічних вимірів, що коли-небудь проводилися. Поки що неясно, коли російська група опублікує свої дані та аналіз.

Раніше вчені знайшли черговий доказ того, що вік Всесвіту може бути меншим, ніж 13.8 млрд років.