UA / RU
Підтримати ZN.ua

Nokia пішла з російського ринку, але залишила обладнання, яке використовують спецслужби – NYT

Компанія зіграла важливу роль у забезпеченні російського кібершпигунства.

Фінська компанія Nokia заявила, що покидає російський ринок у зв'язку з вторгненням в Україну. Водночас вона не розповіла про те, що залишає. Це обладнання та програмне забезпечення, що поєднує найпотужніший урядовий інструмент цифрового спостереження з найбільшою в країні телекомунікаційною мережею, пише The New York Times.

Ця так звана система оперативно-розшукової діяльності, або СОРМ. Вона використовувалася для відстеження прихильників опозиціонера Алєксєя Навального. Імовірно також, що вона використовується і зараз, коли президент країни-агресора Владімір Путін пригнічує та придушує антивоєнні голоси всередині Росії.

Читайте також: Словаччина скоротила штат посольства Росії на 35 осіб

The New York Times з посиланням на документи пише, що протягом п'яти років Nokia надавала обладнання та сервіси, які пов'язували СОРМ з найбільшим телекомунікаційним провайдером Росії, МТС.

Незважаючи на те, що Nokia не виробляє технології для перехоплення повідомлень, у документах описується, як вона працювала з російськими державними компаніями щодо планування, оптимізації та усунення несправностей підключення системи СОРМ до мережі МТС. ФСБ використовує цю систему для прослуховування телефонних розмов, перехоплення електронних та текстових повідомлень, а також відстеження інших інтернет-комунікацій.

Документи датуються у 2008-2017 роками та показують, що Nokia знала, що запускає систему спостереження. Водночас ця робота була важлива, оскільки дозволяла їй будувати бізнес у Росії, який приносив їй мільйони щорічного доходу.

Андрій Солдатов, експерт з російської розвідки та цифрового стеження, який ознайомився з деякими документами Nokia на запит The Times, заявив, що без участі компанії в СОРМ «створити подібну систему було б неможливо».

У Nokia, яка не заперечувала справжність документів, заявили, що за російським законодавством потрібно виготовити продукти, які б дозволили російському оператору зв'язку підключитися до системи СОРМ. Інші країни висувають аналогічні вимоги, заявила компанія, і вона має вирішити, чи допомогти інтернету працювати, чи взагалі піти. Nokia також заявила, що не виробляє, не встановлює та не обслуговує обладнання СОРМ.

У компанії заявили, що дотримуються міжнародних стандартів, які використовуються багатьма постачальниками основного мережевого обладнання, які охоплюють державне стеження. Вона також закликала уряди встановити чіткіші експортні правила щодо того, де можна продавати технології, і заявила, що «беззастережно засуджує» вторгнення Росії в Україну.

"Nokia не має можливості контролювати, отримувати доступ або втручатися в будь-які можливості законного перехоплення в мережах, якими володіють та керують наші клієнти", - йдеться у заяві.

МТС ніяк не прокоментувала цієї інформації.