UA / RU
Підтримати ZN.ua

"Незвичайна" екозпланета загадковим чином "зменшилася", і вчені не знають причин

Планета відрізняється дуже високою щільністю та масою.  

Астрономи виявили екзопланету, яка поставила їх перед незвичайною проблемою. Фізичні властивості та відстань до зірки небесного тіла під позначенням TOI-332b не можна пояснити сучасними теоріями формування планет, повідомляє Science Alert.

На сьогоднішній день вчені відкрили вже 5300 екзопланет, що дозволило їм виявити деякі закономірності. Так, деякі типи планет зустрічаються у Всесвіті частіше, ніж інші. Розуміння того, чому так відбувається, може стати ключем до розуміння того, як з'являються та розвиваються інші світи.

Читайте також: У Сонячній системі може існувати ще одна схожа на Землю планета – вчені

Одна з областей для досліджень називається "нептунова пустеля". На даний момент знайдено напрочуд мало екзопланет розміром з Нептун, які обертаються близько до своїх зірок.

Тепер дослідникам вдалося знайти TOI-332b, яка обертається навколо помаранчевого карлика на відстані 727 світлових років. Дослідники з'ясували, що радіус екзопланети в 3,2 рази більший за радіус Землі (радіус Нептуна більше земного в 3,88 раза), вона здійснює оберт навколо зірки за 18,72 години.

Це вже робить планету цікавою для досліджень, але вчені виявили ще дещо. Спостереження показали, що маса екзопланети становить 57,2 мас Землі. Для порівняння, маса Нептуна більша за земну в 17,15 раза.

Тобто, щільність TOI-332b становить 9,6 грама на кубічний сантиметр, що робить її найщільнішою схожою на Нептун планетою із виявлених на даний момент. Щільність самого Нептуна становить 1,64 грами на кубічний сантиметр, а Землі – 5,51 грами.

Моделювання передбачає, що екзопланета має величезне щільне залізне ядро, кам'янисту мантію та тонку атмосферу з водню та гелію. Але для ядра такого розміру, як передбачалося для TOI-332b, очікується велика, товста і протяжна атмосфера, подібна до Юпітера. Тож постає питання, куди поділася атмосфера TOI-332b?

Можливо, вона зменшилася через екстремальне опромінення, яке планета отримує, знаходячись так близько до зірки. Водночас, сам собою процес фотовипаровування не може пояснити повної втрати атмосфери.

Можливо, що небесне тіло мігрувало своєю системою, втрачаючи атмосферу в міру наближення до зірки. Можливо також, що до втрати більшої частини атмосфери TOI-332b призвело зіткнення з іншим небесним тілом. Або ж у екзопланети ніколи не було атмосфери.

Раніше астрономи заявили про те, що їм вперше виявити дві планети, що обертаються навколо зірки по одній орбіті. Вони спостерігали цей процес у новонародженій планетній системі на відстані 370 світлових років від нас.