UA / RU
Підтримати ZN.ua

Несподівана криза: вчені розповіли про загрозу для пустель Землі

Їх може затопити.

Вчені побоюються, що пустелі може затопити

Вчені побоюються, що пустелі може затопити

Вчені з Інженерної школи USC Viterbi Інституту фізики земної кулі в Університеті Париж-Сіте заявили про те, що посилення ерозії ґрунту в прибережних районах може призвести до погіршення наслідків повеней у містах Близького Сходу та Північної Африки, повідомляє Science Daily.

У ході дослідження вчені зосередили свою увагу на руйнівних повенях, які у 2023 році накрили місто Дерна в Лівії. Вони забрали життя 11300 людей. Вони показали, як посилення ерозії ґрунту значною мірою сприяло катастрофічним наслідкам незвичайних повеней у пустелі.

Читайте також: Доісторичний перепис: зміни клімату призвели до різкого зниження чисельності стародавніх людей

На думку авторів роботи, їхнє дослідження проливає світло на небезпеку, яка загрожує посушливим регіонам Землі. За останні десятиліття Сахара зіткнулася з небезпечним поєднанням умов: все більшою посухою, яка переривається інтенсивними прибережними зливами. Це відбувається через те, що опустелювання, що посилюється, призвело до посилення посух, а зливи в регіоні стали частішими через підвищення температури морської води в Східному Середземномор'ї через глобальне потепління.

За словами вчених, у сукупності ці два фактори посилюють ерозію ґрунту і призводять до утворення смертоносних грязьових потоків, які важко контролювати через греблі, що старіють, розташовані в цьому районі.

Хоча деякі вчені вважають, що основна загроза Сахарі – це посуха, автори нового дослідження стверджують, що це не так.

Рік тому, восени 2023 року, шторм Даніель, також відомий як «Медикан Даніель», обрушився на східне узбережжя Лівії, викликавши безпрецедентні раптові повені з кількістю загиблих понад 11 300 осіб та масштабними збитками інфраструктури. Деякі вчені вважають, що це була наймасштабніша повінь на континенті за 100 років.

За словами авторів нового дослідження, ця повінь сталася через поєднання факторів: незвичайно великої кількості опадів, обвалів двох протипаводкових гребель та нездатності міської «блакитної» або водної інфраструктури регулювати цю екстремальну подію. За словами вчених, накопичення осаду, спричинене поверхневою ерозією, збільшило щільність поточної води та посилило катастрофічний вплив раптових повеней у прибережних містах Дерна та Суса.

Дослідники відзначають, що потоки води були сильно забруднені, що збільшило їхній руйнівний характер. А це, у свою чергу, прискорило руйнування двох гребель, які мали захищати жителів Дерни.

Раніше вчені розповіли, як Сахара перетворилася на пустелю.