UA / RU
Підтримати ZN.ua

Неподалік від Землі знайдено ще одну чорну діру з рекордною масою

Відкриття зроблене за допомогою космічного телескопа Gaia та перевірене за допомогою "Надзвичайно великого телескопа" в Чилі.

Астрономи виявили ще одну чорну діру в Чумацькому шляху та назвали її Gaia BH3, передає CNN.

Відкритий об'єкт майже в 33 рази важчий за Сонце і розташований на відстані 1,926 світлових років у сузір'ї Орла, що робить його другою близькою до Землі відомою чорною дірою. Найближча чорна діра – Gaia BH1 – розташована на відстані близько 1,500 світлових років і важча за Сонце в 10 разів.

Звання наймасивнішої чорної діри в нашій галактиці належить Стрільцю А*, надмасивній чорній дірі, розташованій у центрі Чумацького Шляху, маса якої приблизно в 4 мільйони разів більша за масу Сонця, але це тому, що це надмасивна чорна діра, а не зіркова чорна діра.

Процес утворення надмасивних чорних дір погано вивчений, але, відповідно до однієї з теорій, це відбувається при колапсі масивних космічних хмар. Зоряні чорні діри утворюються, коли вмирають потужні зірки. Таким чином, Gaia BH3 – найпотужніша чорна діра в нашій галактиці, яка утворилася внаслідок смерті масивної зірки.

Читайте також: Вчені відкрили несподівану здатність джмелів для виживання

Зоряні чорні діри, що спостерігаються в галактиці Чумацький Шлях, в середньому в 10 разів масивніші за Сонце. До відкриття Gaia BH3 найбільшою відомою зірковою чорною дірою у нашій галактиці була Cygnus X-1, яка у 21 разів перевищує масу Сонця. Хоча Gaia BH3 – виняткова знахідка в нашій галактиці за мірками астрономів, за масою вона схожа на об'єкти, знайдені в дуже далеких галактиках.

Раніше вчені з'ясували, що джерелом потужного сплеску гамма-випромінювання, який стався в 2022 році на відстані 2,4 мільярда світлових років від Землі, виявилася чорна діра, яка поглинула гігантську зірку.