UA / RU
Підтримати ZN.ua

Ненаселений пекельний світ: вчені розповіли про майбутнє Землі

Але на той момент людство, ймовірно, вже припинить своє існування.

У майбутньому Земля стане безлюдною

У майбутньому Земля стане безлюдною

Наша планета, Земля, існує вже близько 4,5 мільярда років, і за цей час вона сильно змінилася. Спочатку це була куля гарячої розплавленої магми, яка потім охолола, на ній з'явилися тектонічні плити. А через кілька мільярдів років на планеті з'явилися перші суперконтиненти і різні форми життя.

Але з космологічної точки зору Земля ще молода, вона «прожила» менше третини своєї ймовірної тривалості життя і попереду на неї чекає ще багато змін. Але людство їх навряд чи переживе, пише IFLScience.

Читайте також: Чи можуть динозаври повернутися до життя, якщо клімат зміниться: палеонтологи відповіли

Минулого року вчені за допомогою суперкомп'ютера провели моделювання змін клімату планети на найближчі 250 мільйонів років. Воно показало, що в майбутньому на Землі знову домінуватиме один суперконтинент, який буде практично непридатний для життя.

«Перспективи у віддаленому майбутньому здаються дуже похмурими. Рівень вуглекислого газу може перевищити поточний рівень вдвічі. Оскільки Сонце, як очікується, випромінюватиме приблизно на 2,5% більше радіації, а суперконтинент буде розташований в основному в спекотних і вологих тропіках, більша частина планети може зіткнутися з температурою від 40 до 70 градусів за Цельсієм», — заявив Александр Фарнсворт, старший науковий співробітник Інституту довкілля Кебота при Брістольському університеті та провідний автор дослідження.

Новий суперконтинент назвали Пангея Ультіма, на честь стародавнього суперконтиненту Пангея. За словами Фарнсворта, він «завдасть потрійного удару». Світ не лише зіткнеться з тим, що концентрація вуглекислого газу в атмосфері збільшиться вдвічі. Справа не тільки в тому, що Сонце буде вдвічі гарячішим, ніж зараз. Самі розміри надконтиненту унеможливлять проживання на ньому. Це пов'язано з ефектом континентальності прибережні райони зазвичай прохолодніші і вологіші, ніж внутрішні.

«Результатом є здебільшого вороже середовище, позбавлене джерел їжі та води для ссавців. Повсюдні температури від 40 до 50 градусів за Цельсієм і навіть більш високі щоденні екстремальні температури у поєднанні з високим рівнем вологості зрештою вирішать нашу долю. Люди - як і багато інших видів - помруть через свою нездатність виділяти це тепло через піт, охолоджуючи свої тіла», - сказав Фарнсворт.

Вчені прогнозують, що протягом найближчих мільйонів років концентрація вуглекислого газу в атмосфері зросте з 400 частин на мільйон (ppm) до більш ніж 600 частин на мільйон. Але це станеться за умови, що людство перестане використовувати викопне паливо. В іншому випадку ми побачимо цей результат набагато швидше.

Хоча дослідження малює похмуре майбутнє Землі за кілька мільйонів років, вчені попереджають про те, щоб люди не забували про нагальні питання змін клімату.

Нагадаємо, кільця дерев показали, що літо минулого року було для Північної півкулі найспекотнішим за останні дві тисячі років. Температура літа 2023 перевищувала показники найхолоднішого літа за цей період на 3,9 градуса Цельсія.