UA / RU
Підтримати ZN.ua

Неандертальці виготовили прикрасу з кістки оленя більше ніж 51 тисячу років тому

Ця знахідка є доказом того, що у неандертальців було розвинене абстрактне мислення. 

Німецькі вчені знайшли на півночі Німеччини древній артефакт з кістки великого оленя, який прикрашений геометричним орнаментом, повідомляє N+1. Археологи відкопали її біля входу в печеру Айнхорнхеле. Припускають, що прикрасі не менше 51 тисячі років.

Довгий час точилася дискусія серед вчених щодо здатності неандертальців підносити символічні подарунки, але останнім часом з'являється все більше свідчень про те, що вони створювали мистецькі предмети, прикраси із зубів тварин, а також малювали на скелях.

На півночі Німеччини в Нижній Саксонії розташована печера Айнхорнхеле, де з З 1988 року проводяться розкопки. Відомо, що починаючи з епохи Середньовіччя, люди приходили у цю перечу в пошуках стародавніх кісток, з яких робили порошок і який використовували як ліки. Нещодавно вчені виявили, що близько ста тисяч років тому цю печеру заселяли неандертальці.

Дірк Ледер з Регіонального управління культурної спадщини Нижньої Саксонії спільно з німецькими вченими обстежили артефакт виготовлений з кістки оленя, який знайшли при вході в печеру Айнхорнхеле. Радіовуглецеве датування виявило, що предмету не менше, ніж 51 тисяча років. Знахідка виявилася фалангою гігантського оленя, на якій зроблені насічки. Її розміри склали 56,8 × 39,9 × 30,9 міліметра при масі в 36,1 грама.

Вчені припускають, що насічки, які є на кістці, зроблені навмисно та істотно відрізняються від слідів розбирання тушки звіра. Також предмет не має практичного застосування, тому що він невеликого розміру, а геометричний малюнок з шести ліній - це такий собі головний елемент артефакту. 

Дослідження вчених показало, щоб створити такі лінії на кістці, спочатку необхідно було її відварити, а потім вже приступати до створення орнаменту. Науковці кажуть, що складний процес виробництва, рідкість гігантських оленів на півночі від Альп підтвердили, що неандертальці створили артефакт навмисно. 

Антропологи дійшли до висновку, що ранні Homo sapiens мали здатність до творчого самовираження та абстрактного мислення. Але дані щодо символічної поведінки неандертальців часто оскаржуються. Знахідка з печери Айнхорнхеле підтверджує, що вони володіли абстрактним мисленням і могли виготовляти предмети мистецтва.

Читайте також: У Фінляндії археологи знайшли шаманський посох у вигляді змії

Нагадаємо, що вчені знайшли череп можливого нового виду людини. Припускають, що це може бути один з найближчих еволюційних родичів  сучасній людині.