Вчені заявили про те, що неандертальці продовжували піклуватися про своїх одноплемінників навіть у випадках, коли ті втрачали кінцівки або ставали глухими, що спростовує міф про безсердечний і жорстокий характер стародавніх людей. Висновки дослідників опубліковані в журналі PLoS One.
У ході дослідження вчені вивчили артефакти і скам'янілості, які були знайдені в печері Шанідар на північному заході Іраку. Ця печера була відкрита ще у 1957 році, і з тих пір в ній були знайдені останки неандертальців і безліч знарядь праці оріньякської культури, які, імовірно, належали першим людям Євразії, а також безліч інших слідів перебування цих давніх протолюдей.
Увагу вчених привернув череп і скелет неандертальця досить похилого віку – чоловіка у віці приблизно 40 років – покритий безліччю різних ушкоджень, порізів та інших слідів травм.
Сліди різних поранень, в тому числі і фатальних, антропологи знаходили і раніше, проте ніхто раніше не намагався зрозуміти, як змінилася життя подібних кроманьйонців, неандертальців або після того, як вони пережили напад або нещасний випадок.
За словами вчених, переживши напад, неандерталець позбувся правої руки, отримав сильний удар по верхній половині обличчя, що помутив його зір і позбавив його слуху, а також став кульгати на праву ногу.
На користь цього говорить відразу кілька речей – лицьові кістки його черепа були сильно деформовані, в тому числі і очниці, а невеликі хрящі, що знаходилися всередині його вушних каналів, частково зрослися і заважали роботі барабанних перетинок, що вказує на розвиток майже повної або навіть 100% глухоти. Праве вухо, як показують спостереження вчених, в принципі не могло сприймати звуки, а ліве, як мінімум, страждало від часткового перекриття слухового проходу.
Наявність подібних травм і досить поважний вік неандертальця, як вважають вчені, є однозначним доказом того, що стародавні люди доглядали за літніми і травмованими одноплемінниками, незважаючи на те, що ті ніяк не допомагали виживання їхнім групам і були тягарем для них.
Раніше вчені встановили, що гени неандертальців викликають депресії, нікотинову залежність і захворювання шкіри у сучасних людей.