UA / RU
Підтримати ZN.ua

Названо володарів Нобелівської премії з хімії

Нагороду отримають Бенджамін Лист і Девід Макміллан

У Швеції триває Нобелівський тиждень, в рамках якого стануть відомі імена лауреатів престижної премії цього року. Вже назвали володарів Нобелівської премії з медицини та фізики, а сьогодні стали відомі імена лауреатів нагороди з хімії.

Так, цього року Нобелівську премію з хімії отримають Бенджамін Лист і Девід МакМіллан з формулюванням "за розвиток асиметричного органокаталізу".

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

"Будувати молекули - складне мистецтво. Бенджамін Лист і Девід Макміллан удостоєні Нобелівської премії з хімії 2021 року за розробку нового точного інструменту для молекулярного конструювання: органокаталізу. Це дуже вплинуло на фармацевтичні дослідження і зробило хімію більш екологічною", - йдеться в заяві Нобелівського комітету.

Багато областей науки і досліджень залежать від здатності хіміків створювати молекули, здатні утворювати еластичні і міцні матеріали, накопичувати енергію або сповільнювати прогресування захворювань. Ця робота вимагає присутності каталізаторів - речовин, які контролюють і прискорюють проходження реакцій, не стаючи при цьому частиною кінцевого продукту. Наприклад, каталізатори в автомобілях перетворюють токсичні речовини в вихлопних газах на нешкідливі молекули.

"Каталізатори є фундаментальним інструментом для хіміків, але дослідники довгий час вважали, що доступні тільки два типи каталізаторів: метали і ферменти. Бенджамін Лист і Девід Макміллан удостоєні Нобелівської премії з хімії 2021 року, тому що в 2000 році вони, незалежно один від одного, розробили третій тип каталізу. Він називається асиметричним органокаталізом і грунтується на невеликих органічних молекулах", - відзначили в Нобелівському комітеті.

Органічні каталізатори мають стабільний каркас з атомів вуглецю, до якого можуть приєднуватися більш активні хімічні групи. Вони часто містять загальні елементи, такі як кисень, азот, сірка або фосфор. Це означає, що ці каталізатори нешкідливі для навколишнього середовища і дешеві у виробництві.

Читайте також: Нобелівську премію з фізики присудили за дослідження складних систем

Минулого року володарями Нобелівської премії з хімії стали Еммануель Шарпантьє і Дженніфер Дудна з формулюванням "за розвиток методу редагування генома".