Нобелівську премію з фізики за 2015 рік отримали канадець Артур Макдоналд і японець Такаакі Кадзита "за відкриття нейтринних осциляцій, що показують наявність у них маси".
Сума грошової винагороди становить близько 950 тисячі доларів (на всіх лауреатів премії з фізики). Зменшення розміру премії пов'язано з коливаннями курсу шведської крони. Зазвичай вона становить близько 1 мільйона доларів.
Нейтрино - це частинки, що утворюються в ході ядерних реакцій. Раніше вони вважалися практично невловимими. Разом з тим, лауреатам вдалося встановити, що нейтрино мають масу, що порушує Стандартну модель фізики елементарних частини.
"Нейтрино є другими, після фотонів, найпоширенішими частинками у Всесвіті. Вони виникають у ядерних реакціях, наприклад, на Сонці, зірках або в ядерних реакторах, і вони майже не взаємодіють з навколишнім середовищем. Існує три типи нейтрино. Цього року премія була присуджена за експериментальне доказ, що нейтрино осцилюють, тобто міняють тип ", - пояснив член Нобелівського комітету з фізики професор Енн Люйе.
Загалом з 1901 по 2014 роки Нобелівську премію з фізики отримали 108 осіб.
Раніше стали відомі лауреати Нобелівської премії по медицині. Лауреатами премії стали ірландець Вільям Кемпбелл, японець Сатосі Омура і китаянка Юю Ту. Кемпбелл і Омура отримали нагороду "за свої відкриття в терапії проти інфекцій, що спричинені паразитичними черв'яками", вони розробили ліки, які ефективно зарекомендувало себе у боротьбі зі зростаючим числом паразитичних захворювань. Друга половина премії присуджено Юю Ту "за відкриття в терапії по боротьбі з малярією", вона відкрила "Артемизинин", ліки, що значно знизило рівень смертності серед пацієнтів, які страждають від малярії.