UA / RU
Підтримати ZN.ua

Найяскравіша наднова зірка виявилася чорною дірою, що живиться

Зафіксований спалах супроводжував загибель невеликої зірки.

Астрономи заявили про те, що спалах ASASSN-15lh, який називали "найяскравішою надновою в історії", насправді може виявитися не надновою. Останні спостереження показують, що він супроводжував загибель досить невеликої зірки, яка була поглинута чорною дірою. Стаття з висновками вчених готується до публікації в журналі Nature Astronomy.

Дослідники протягом 10 місяців проводили спостереження за об'єктом і встановили, що отримані ними дані погано узгоджуються зі звичайною поведінкою наднових – колапсом масивних зірок в кінці їхньої еволюції. На думку дослідників, спалах був наслідком руйнування невеликої зірки надмасивною чорною дірою.

За цим сценарієм, зірка приблизно сонячної маси небезпечно зблизилася з надмасивною чорною дірою в центрі далекої галактики. Потужні приливні сили, які виникли через нерівномірне тяжіння різних частин зірки дірою, розтягли її, а потім і розірвали на шматки, викинувши випромінювання величезної інтенсивності. Це й дозволило досить непоказній зірці закінчити життя чимось дуже схожим на яскраву загибель цієї наднової.

Читайте також: Астрономи виявили ще одну галактику-супутник Чумацького Шляху

На відміну від наднової, за 10 місяців спостережень об'єкт ASASSN-15lh пройшов через три чітко виражені фази розвитку без утворення туманності – верхніх шарів, які скидають наднові безпосередньо перед колапсом. Навіть саме розташування ASASSN-15lh у тьмяній червоній і старій галактиці, для наднових нехарактерно – вони зазвичай з'являються в блакитних і молодих галактиках, де йде інтенсивне зореутворення.

Раніше NASA представило відео знищення зірки чорною дірою. На відео зображено момент так званого "приливного руйнування", яке знаходиться в центрі галактики, розташованій на відстані 290 мільйонів світлових років від Землі.