UA / RU
Підтримати ZN.ua

Найдавніші сліди металургії на Землі виявилися фальшивкою

Вік фрагментів міді становить 8,5 тисяч років.

Вчені заявили про те, що фрагменти міді віком 8,5 тисяч років, які були знайдені в городищі Чатал-Гуюк в Туреччині, насправді виявилися не найдавнішим продуктом металургії, а випадковим наслідком невдалої спроби виготовити зелену фарбу з мідної руди. Висновки дослідників опубліковані в Journal of Archaeological Science.

Розкопки на території городища проходять з 1960-х років. Однією з найбільш незвичайних знахідок, зроблених на території цих поселень, крім загадкових черепів, прикрашених візерунками, є великий набір з безлічі дрібних фрагментів міді та шлаку. Ці артефакти багато істориків вважають сьогодні першими слідами металургії на Землі, чиє існування підкреслює те, що Чатал-Гуюк і інші стародавні поселення Анатолії були першими осередками цивілізації.

Тепер же дослідники встановили, що мідні артефакти були виготовлені не найдавнішими металургами, а художниками, вивчаючи хімічний склад і структуру цих артефактів та інших мідних предметів, знайдених в більш пізніх шарах відкладень в Чатал-Гуюке.

Один з дослідників зауважив, що забарвлення цих артефактів нагадала йому те, в які кольори були пофарбовані деякі могили в цьому городищі.

Ця фраза змусила іншого учасника експериментів, фахівця з розкопок, звернути увагу на те, що найдавніші мідні артефакти з Чатал-Гуюка були знайдені турецькими археологами в ямах, що нагадують за своєю структурою примітивні могили, в яких жителі цього поселення ховали своїх одноплемінників.

І те, й інше спостереження, в свою чергу, спонукали вчених порівняти хімічний склад фарб, знайдених в Чатал-Гуюці, з вмістом цих мідних злитків, намистин і "шлаку". Як виявилося, вони складалися з приблизно однакових мінералів і елементів і володіли схожою структурою, тоді як мідні намистини та інші прикраси з пізніших шарів городища мали зовсім інший хімічний та ізотопний склад.

На думку дослідників, це свідчить про те, що фрагменти міді та руди були не продуктом перших спроб виплавити метал, а невдалим результатом експериментів стародавніх митців з виготовлення синіх і зелених кольорів, якими вони прикрашали могили, одяг і тіла одноплемінників.

Раніше повідомлялося про те, що вчені виявили в Ізраїлі глиняний черепок 2700-річної давності, на якому видно печатку царя Єзекії, який правив Іудеєю у VIII столітті до н. е. Згідно Біблії, Єзекія зійшов на іудейський престол на третій рік правління ізраїльського царя Осії, тобто у 727 році до н. е., коли йому було 25 років. Єзекія правив Іудеєю протягом 29 років.