UA / RU
Підтримати ZN.ua

Найдавніша відома морська астролябія внесена в Книгу рекордів Гіннеса

Прилад був знайдений на кораблі, який затонув поблизу Аравійського півострова.

Британські археологи описали найдавнішу відому морську астролябію (прилад, за допомогою якого визначали широту і довготу). Це астролябія Содре, яка перебувала на борту португальської караки, яка брала участь у плавання до Індії і затонула поблизу Аравійського півострова, повідомляє N+1.

На думку дослідників, астролябія була виготовлена у 1496-1501 роках. Крім того, вчені знайшли на кораблі найстаріший відомий корабельний дзвін, який був виготовлений у 1498 році. Обидва артефакти вже занесені в Книгу рекордів Гіннеса.

У 1502 році король Португалії Мануель I Щасливий відправив в Індію флотилію з 20 кораблів під командуванням Васко да Гама. Віце-адміралами флотилії були дядька да Гами - Вісенте і Браш Содре, під командуванням яких було п'ять важкоозброєних кораблів (дві караки і три каравели). Після відходу основної кораблі флотилії братів Содре повинні були залишитися і патрулювати південно-східне узбережжя Індії.

У 1503 році, після того, як основна флотилія під командуванням да Гами вирушила назад в Португалію, брати Содре, незважаючи на наказ свого племінника, не залишилися в Індії, а відплили до берегів Аравійського півострова, де вони пограбували кілька арабських торгових кораблів. У квітні 1503 року Содре відвели свою флотилію до островів Куріа-Муріа поблизу південного узбережжя Аравійського півострова (нині територія Омана). У бухті найбільшого з островів, Ель-Халланія, вони збиралися перечекати сезон дощів і відремонтувати одну з каравел. У травні в затоці, де стояв португальський флот, почався шторм і в результаті обидві каракки затонули. Разом з ними загинула більша частина команди, в тому числі Вісенте Содре. Його брат, Браш, помер при нез'ясованих обставинах трохи пізніше.

Місце аварії кораблів було знайдене у 1998 році, але роботи з підняття каракк і артефактів почалися тільки у 2013 році. Всього дослідникам вдалося підняти на поверхню 2,8 тисячі предметів, в тому числі, гарматні ядра, спеції і навігаційні прилади. Зокрема, археологи виявили найстаріший корабельний дзвін і диск діаметром приблизно 17,5 сантиметрів. На ньому було викарбувано португальський герб і армілярна сфера - особистий знак короля Мануела Щасливого. За допомогою рентгенофлуоресцентного аналізу вчені з оманського Університету султана Кабуса визначили склад сплаву, з якого був зроблений артефакт: крім міді (66,4%), до нього входили цинк (7,8%), олово (5,4%) і свинець (2,8%).

Зробивши 3D-модель диска, дослідники виявили в його правому верхньому квадранті 18 мірних поділок, які відповідали приблизно п'яти градусам. За ним дослідникам вдалося визначити, що прилад був морською астролябією, за якою мореплавці визначали широту і довготу.

За свідченням дослідників, морські астролябії є одними з найбільш рідкісних артефактів. На сьогоднішній день відомо лише 109 таких предметів, та всі вони внесені в список, який ведеться в Національному морському музеї Великої Британії. На відміну від звичайних астролябій, які були винайдені ще в Стародавній Греції, морські астролябії, мабуть, з'явилися в Португалії у другій половині XV століття. Їх використовували для навігації мореплавці Бартоломеу Діаш, який відкрив мис Доброї Надії, Васко да Гама і Христофор Колумб.

Раніше під 100-метровим шаром льоду Гренландії був виявлений один з американських винищувачів Р-38 часів Другої світової війни, які належали до так званої "Втраченої ескадрильї".