UA / RU
Підтримати ZN.ua

Навесні над Арктикою можуть з'явитися рекордні озонові діри

Може бути зруйновано близько 25% озону Арктики.

Кліматологи заявили про те, що галогеновмісні забруднення в поєднанні з надзвичайно холодним повітрям цієї зими послабили озоновий шар над великими регіонами Арктики. За їхніми розрахунками, з приходом весни і посиленням потоку сонячного випромінювання, яке падає на ці області, це може призвести до появи великих озонових дір. Результати досліджень вчених були опубліковані в журналі Science.

На думку вчених, в утворенні озонових дір над Арктикою винне глобальне потепління, яке призвело до порушення нормальних циркуляцій повітря і рекордно низьких температур атмосфери, які були зафіксовані в регіоні цієї зими. За словами німецького кліматолога Маркуса Рекса, "на висотах від 15 до 35 кілометрів ця зима жахлива. До наступного тижня близько 25% озону Арктики буде зруйновано".

Зазвичай до цього часу року сезонний полярних вихор, який затримує великі маси холодного повітря, слабшає, і стратосфера починає прогріватися. Однак поки ніяких ознак цього не видно, і якщо нічого не зміниться ще протягом місяця, це може призвести до сумних наслідків. У холодних і високих шарах атмосфери починається конденсація оксидів азоту, які вступають в реакції з галогеновмісніми забрудненнями і "активують" їх, перетворюючи в небезпечні для озону форми.

Ці процеси фіксує американський супутник AURA, за даними якого зміст інертних форм галогенів в атмосфері над Арктикою вже досягла рекордно низького рівня, тоді як кількість активних продовжує зростати.

У жовтні 2015 року NASA заявило про те, що площа озонової діри над Антарктикою збільшилася.