UA / RU
Підтримати ZN.ua

Науковці з'ясували, якими спеціями користувалися в кам'яному столітті

Британські науковці змогли розкрити один з кулінарних секретів давніх європейців, вивчаючи черепки і глиняні горщики, виявлені в поселеннях біля берегів Балтійського моря.

Стародавні європейці заправляли м'ясні страви і відвари листям злаків часничниці що нагадують за смаком і запахом часник, на що вказали рослинні рештки всередині стінок глиняних горщиків, в яких вони варили свою їжу, заявляють археологи в статті, опублікованій в журнальо PLoS One.

"До цього часу ми вважали, що калорійність їжі була єдиним критерієм для європейських мисливців-збирачів у готуванні обіду. Виявлені сліди часничниці, як і методика її вилучення з судин, відкриває новий шлях для вивчення кулінарних традицій наших предків", - заявила Хейлі Сол з університету Йорка (Великобритания).

Сол і її колеги змогли розкрити одну з кулінарних таємниць давніх європейців, вивчаючи черепки і глиняні горщики, виявлені в поселеннях біля берегів Балтійського моря в Німеччини і Данії. Вони були поховані в ґрунті приблизно 6 тисяч років тому. У цей час на території північної Європи мешкали й мисливці-збирачі, й перші землероби, які освоїли гончарну справу і таємницю виготовлення сиру.

Сліди конкретних спецій і рослин досить складно виявити всередині стінок глиняного посуду. Єдиним натяком на їхню присутність в горщику може бути так звані фітоліти - частинки з кремнію, які містяться в клітинах рослин. Крім того, форма і розміри фітолітів можуть вказати на приблизну видову належність рослини.

Авторам статті вдалося знайти досить багато фітолітів у горщиках з Данії та Німеччини і проаналізувати їх структуру. Порівнявши їх форму з фітолітами з 120 різних видів рослин, археологи несподівано виявили, що вони належали часничниці - рослині, чиє листя за смаком і запахом нагадує часник. Сама собою часничниця ніякої харчової цінності не має, і тому її могли використовувати лише як приправу. За словами науковців, їхнє відкриття є поки що першим свідченням того, що давні європейці використовували спеції під час приготування їжі. !zn

Читайте також:

Доісторична людина мала потребу в м'ясі вже 1,5 млн років тому

Вчені знайшли докази існування мультиплікації в кам'яному столітті

Мода з кам'яного століття: Археологи розкопали сумочку з зубами віком 4 тис. років