У вівторок, 8 листопада, відбудеться місячне затемнення. Як повідомляє Live Science, це буде останнє місячне затемнення цього року і останнє повне місячне затемнення до 2025-го. Супутник Землі проходитиме через тінь планети протягом 90 хвилин.
Але побачити явище можна буде не скрізь. Спостерігати за затемненням зможуть жителі Східної Азії, Австралії, тихоокеанського узбережжя та Північної Америки. Таким чином, побачити затемнення в Україні буде не можна.
Пік затемнення очікується о 12:16 – 13:43 за київським часом 8 листопада. Наступне повне місячне затемнення очікується 14 березня 2025 року.
Приблизно кожні 30 днів Сонце, Земля та Місяць вирівнюються по невидимій 180-градусній лінії, і ми можемо побачити повний місяць. Оскільки орбіта Місяця навколо Землі трохи нахилена відносно орбіти Землі навколо Сонця, на повний Місяць зазвичай не падає тінь планети, тому він вловлює сонячне світло. Однак під час повного місячного затемнення Місяць рухається за Землею відносно Сонця, ненадовго потрапляючи в повну тінь.
Під час максимальної фази місячного затемнення найтемніша частина тіні Землі потрапляє на центр Місяця. Може здатися, що в цей момент супутник нашої планети має повністю потемніти. Але цього не відбувається, він забарвлюється в червоний колір, через що затемнення називають ще Кривавим Місяцем.
Такий кривавий відтінок викликає феномен, який називають релеєвським розсіюванням. Коли сонячне світло стикається з атмосферою Землі, синє світло розсіюється, а червоне – заломлюється. В результаті супутник нашої планети забарвлюється у зловісний відтінок. Дані NASA свідчать про те, що відтінок Місяця залежить від атмосферних умов на Землі, включаючи наслідки вивержень вулканів, пилових бур та лісових пожеж.
Нагадаємо, 25 жовтня жителі деяких регіонів Землі, включаючи Україну, могли спостерігати часткове сонячне затемнення, яке стало останнім сонячним затемненням року. Але одні з найбільш вражаючих видів відкривалися з космосу, де супутники змогли зафіксувати рух тіні Місяця диском нашої планети.