UA / RU
Підтримати ZN.ua

NASA записало звук чорної діри, і він доволі моторошний

Об'єкт знаходиться на відстані 250 мільйонів світлових років від Землі.

NASA опублікувало аудіозапис зі звуками надмасивної чорної діри, що знаходиться на відстані 250 мільйонів світлових років від Землі. Об'єкт знаходиться в центрі скупчення галактик Персея, акустичні хвилі, що походять від нього, були перенесені на 57 і 58 октав вгору, щоб людське вухо могло їх вловити, повідомляє Science alert.

Як наголошує видання, те, що ми не чуємо звуків космосу, не означає, що їх немає. У 2003 році астрономи виявили щось справді дивовижне: акустичні хвилі, що поширюються через рясні обсяги газу, що оточує надмасивну чорну діру в центрі кластера Персея. Тепер вона здобула популярність завдяки своїм моторошним звукам.

Читайте також: Астрономи виявили «сплячу» чорну діру поза Чумацьким Шляхом

Але ми б не могли почути їх, якби були поруч з чорною дірою. Серед звуків і найнижча нота, коли-небудь фіксована вченими, вона знаходиться набагато нижче за межу, яку здатне вловити людське вухо.

Звукова обробка, проведена фахівцями NASA, підняла аудіозапис на кілька октав, а також додала ноти, зафіксовані у чорній дірі. Завдяки цьому ми можемо її почути.

Найнижча нота, зафіксована ще 2003 року, — це сі-бемоль, трохи більш ніж на 57 октав нижче за середній до; її частота становить 10 мільйонів років. Найнижча нота, яку може вловити людина, має частоту одна двадцята секунди.

Отримані звуки – це не просто відповідь на цікавість вчених. Розріджені газ і плазма, які дрейфують між галактиками в скупченнях, набагато щільніші і гарячіші ніж міжгалактичне середовище. Звукові хвилі, які поширюються через середовище всередині кластерів, є одним з механізмів нагрівання цього середовища, оскільки переносять енергію через плазму.

Оскільки температура дозволяє регулювати швидкість зореутворення, звукові хвилі можуть грати вирішальну роль в еволюції скупчень галактик протягом тривалих періодів часу.

Це дозволяє ученим знаходити звукові хвилі. Оскільки внутрішньокластерне середовище дуже гаряче, воно яскраво світиться в рентгенівському світлі.