UA / RU
Підтримати ZN.ua

Напередодні виборів в НАНУ її віце-президент розповів про майбутні реформи в академії

Анатолій Загородній переконаний, що вибори слід проводити, незважаючи на складну обстановку в країні.

Останнім часом на адресу Національної академії наук України звучить багато різних докорів і звинувачень, зокрема і несправедливих.

Про це інтерв'ю DT.UA сказав віце-президент НАН України академіком НАНУ Анатолій Загородній.

Він вважає, що вибори нових дійсних членів та членів-кореспондентів НАНУ, які повинні відбутися через кілька днів, є доречними, незважаючи на складну ситуацію в країні. "Стосовно того, чи нині вони на часі, можу зауважити, що навіть у роки Великої Вітчизняної війни проходили вибори до АН СРСР і АН УРСР, і були обрані достойні люди, видатні науковці, і, як показав час, наука від цього тільки виграла", - зазначив Загородній.

Hішення про проведення виборів до складу НАН України президія академії прийняла після попереднього погодження цього питання з президентом України П.Порошенком. Умови їх проведення погоджено з Міністерством фінансів. Зокрема, постановою Кабміну передбачено, що виплати за звання новообрані академіки і члени-кореспонденти отримуватимуть з 1 січня 2016 року, повідомив віце-президент НАН.

"Постановою президії було визначено дату виборів і відкрито 12 вакансій дійсних членів (академіків) і 51 вакансію члена-кореспондента НАН України. Всього зареєстровано 35 кандидатів у дійсні члени і 206 - у члени-кореспонденти. При визначенні вакансій виходили з реальних потреб. Зокрема, враховували потребу підтримати спеціальності, пов'язані з оборонною тематикою, військовою справою. Є, наприклад, одна вакансія "військова хірургія", - сказав Загородній.

За його словами, в нинішніх складних для країни обставин необхідно зробити все, щоб інтелектуальний і науково-технічний потенціал академії служив на користь суспільству. З цією метою президія НАН затвердив план першочергових заходів, реалізація яких вже почалася.

"По-перше, академія сконцентрувала зусилля на виконанні оборонної тематики. Формується відповідна цільова програма з переліком проектів. По-друге, найближчим часом плануємо провести інвентаризацію всіх організацій та підприємств дослідно-конструкторської та експериментально-виробничої бази. Деякі з них втратили фактичний зв'язок з академією, а тому підлягають реорганізації, виведенню зі структури НАН або ліквідації з поверненням нерухомого майна та земельних ділянок, на яких вони розташовані, державі. По-третє, проведення атестації наукових установ. За результатами цієї атестації буде здійснено реорганізацію та скорочення кількості установ", - розповів Загородній.

Він повідомив, що найближчим часом буде прийнято нове положення про атестацію наукових установ НАН. Оцінка їхньої діяльності та віднесення їх до відповідних категорій буде проводитися на основі закритих експертних висновків із залученням там, де це можливо, іноземних експертів і досягнутих об'єктивних показників.

Крім того, починаючи з цього року, в ряді інститутів передбачено при проведенні атестації вчених використовувати незалежну зовнішню експертизу. "Будемо також ширше практикувати укладання строкових договорів (контрактів) з науковими працівниками, обраними за конкурсом", - зазначив академік.

Читайте повністю інтерв'ю Лідії Суржик з Анатолієм Загороднім Академія перед вибором(ами) у свіжому номері тижневика "Дзеркало тижня. Україна".