UA / RU
Підтримати ZN.ua

Найпотужніший відомий космічний вибух виявився чимось несподіваним

Він стався на відстані 2,4 мільярда світлових років від нас.

Найпотужніший вибух у космосі породила звичайна наднова

Найпотужніший вибух у космосі породила звичайна наднова

2022 року вчені зареєстрували неймовірно потужний вибух, який стався на відстані 2,4 мільярда світлових років від Землі. Щось, що було там, випустило потужний сплеск гамма-випромінювання. Подія GRB 221009A мала рекордну потужність у 18 тераелектронвольт, викид був настільки потужним, що потряс зовнішню атмосферу Землі, повідомляє Science Alert.

Вчені дали події прізвисько BOAT (від Brightest of All Time, «найяскравіша в історії»). Її джерелом стала чорна діра, яка поглинула величезну зірку. Тепер же вчені провели новий аналіз вибуху і з'ясували, що він був напрочуд посереднім.

Читайте також: «Космічна рука» та Медуза: NASA озвучило знімки галактик та туманностей

«Вона не яскравіша за попередні наднові. Вона виглядає цілком нормально в контексті інших наднових, пов'язаних із менш енергійними гамма-сплесками (GRB). Можна було б очікувати, що та сама зірка, що виробляє дуже енергійний і яскравий гамма-сплеск, також зробить дуже енергійну і яскраву наднову. Виявляється, що це не так. Ми маємо надзвичайно яскравий гамма-сплеск, але це звичайна наднова», — заявив астрофізик Пітер Бланшар із Північно-Західного університету в США.

Гамма-сплески – це найпотужніші вибухи, які спостерігаються у космосі. Вони можуть спалахнути за 10 секунд, викинувши енергію, яку Сонце виробляє за 10 мільярдів років.

На даний момент відомо про дві події, які можуть викликати гамма-сплеск: утворення чорної діри, коли масивна зірка стає надновою, або гіпернова, що супроводжує злиття двох нейтронних зірок.

Вважається, що види нових зірок, які виробляють гамма-сплески, відповідальні за утворення важких елементів у Всесвіті. Зірки переважно утворюються з газоподібного водню, але у їхніх ядрах зіштовхуються атоми, які утворюють важчі елементи. А елементи, важчі заліза, утворюються внаслідок космічних вибухів.

Під час нового дослідження вчені вивчили GRB 221009A у пошуках ознак важких елементів. Але їм довелося зачекати, оскільки вибух був настільки потужним, що засліпив існуючі прилади.

Лише приблизно через півроку після вибуху вченим вдалося використати телескоп «Джеймс Вебб», щоб вивчити світло в інфрачервоних довжинах хвиль. Так вони змогли визначити, що сама наднова була відносно нормальною. Причина, через яку він був таким яскравим, мабуть, полягала в тому, що струмінь гамма-сплеску був спрямований прямо на Землю.

Після цього дослідники об'єднали дані, отримані «Джеймсом Веббом», з радіоспостереженнями Великої міліметрової/субміліметрової решітки Атаками. Вони шукали діапазони хвиль, властиві важким елементам. Вони виявили такі речовини, як кальцій та кисень, які досить стандартні для наднових, але не було жодних ознак виробництва важких елементів.

Раніше дослідники зауважили, що зірка, яка знаходиться у далекій галактиці, знову повернулася до життя після того, як закінчила своє життя масштабним вибухом. Протягом декількох місяців вона випускала енергетичні спалахи, що повторюються, нічого подібного вчені до цього не спостерігали.