UA / RU
Підтримати ZN.ua

Найдавніше місто в Америці опинилося під загрозою руйнування

Його захопили фермери, які стверджують, що пандемія не залишила їм іншого вибору.

Місто Караль, вік якого оцінюється в п'ять тисяч років, опинилося під загрозою руйнування через скватерів, які стверджують, що пандемія коронавірусу не залишила їм іншого виходу, тільки оселитися в священному місті, повідомляє Phys.org.

Скватери - це фермери, які самовільно селяться на чужій землі або захоплюють вільні землі. Ситуація настільки погана, що археолог Рут Шейді, яка і виявила руїни міста, почала отримувати погрози розправи, якщо вона не відмовиться від дослідження стародавніх скарбів.

За словами археологів, скватери з'явилися в Каралі в березні, коли почалася пандемія коронавірусу. Вони зайняли ділянку, яка є державною власністю, і обробляють місцеві землі. «Це дуже серйозний збиток, адже вони знищують культурні свідоцтва віком п'ять тисяч років», - говорять учені.

Караль розташовується в долині Супе на відстані 182 кілометрів від столиці Перу Ліми. Він виник між 3000 і 1800 роками до нашої ери і був колискою цивілізації в Америці. Жителі Каралю були сучасниками єгипетських фараонів і жителів Месопотамії.

Але все це не має значення для скватерів, які скористалися тим, що під час 107-денного весняного локдауну поліція послабила контроль над місцевістю, і використали 10 гектарів землі, висадивши на них авокадо, фруктові дерева і квасолю.

«Ми пояснюємо їм, що це об'єкт Світової спадщини ЮНЕСКО і що те, що вони роблять, дуже серйозно, і через це вони можуть потрапити до в'язниці», - кажуть археологи.

Шейді є директором археологічного ділянки Караля з 1996 року, коли почалися розкопки. За її словами, вчені отримують погрози від людей, які користуються пандемією для того, щоб зайняти місця археологічних розкопок. Через погрози Шейді була змушена переїхати до Ліми, щоб жити під захистом.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Караль увійшов до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО в 2009 році. На території міста розташовується сім пірамід, які починають світитися, коли на них потрапить сонце. Жителі міста вели мирний спосіб життя і не користувалися зброєю або захисними валами.

Читайте також: Нові штами COVID-19 можуть змінити масштаби пандемії — FT

Через пандеміїю коронавируса вхід в місто був закритий, але в жовтні знову відкрився для туристів. Вхід коштує три долари. Під час карантину деякі артефакти були вкрадені. У липні поліція затримала двох осіб за часткове руйнування ділянки, на якій були знайдені мумії і зразки кераміки.