UA / RU
Підтримати ZN.ua

«Найдальший гамма-сплеск» виявився відображенням від розгінного блоку російської ракети

Розгінний блок знаходиться на високоеліптичній орбіті.

Астрономи з Університету Адама Міцкевича заявили про те, що гамма-сплеск в кандидаті на найдальшу галактику виявився відображенням від розгінного блоку «Бриз-М». раніше вчені пов'язували спалах з галактикою GN-z11, повідомляє N+1.

Галактику GN-z11 відкрили в 2016 році. Дослідники вважають, що вона існувала тоді, коли вік Всесвіту становив лише 420 мільйонів років, що робить її кандидатом в найдальшу з відомих на сьогоднішній день галактик.

У 2020 році вчені заявили про те, що їм вдалося зафіксувати спалах 11 зоряної величини, пов'язаний з галактикою із сузір'я Великої Ведмедиці. Він міг бути пов'язаимм з довгим гамма-сплеском або вибухом наднової зірки. При цьому автори роботи виключили з розгляду відомі штучні об'єкти або небесні тіла в Сонячній системі в якості джерела спалаху. Однак в подальшому з'явилися роботи, що критикують відкриття, стверджувалося, що відображення сонячного світла від високоорбітальних супутників або фрагмента космічного сміття цілком може пояснити спалах.

Тепер же астрономам вдалося знайти зв'язок між спалахом і відпрацьованим розгінним блоком «Бриз-М» російської ракети «Протон», який знаходиться на високоеліптичній орбіті. Вчені провели пошук у найбільшій загальнодоступній базі даних супутників Землі і космічного сміття Space-Track на предмет об'єкта, близького до положення джерела спалаху і галактики GN-z11 під час спостережень, що проводилися 7 квітня 2017 року за допомогою приймача MOSFIRE, встановленого на одному з телескопів наземної обсерваторії Кека.

Розгінний блок дійсно був в полі зору спектрометра, траєкторія його руху проходила поблизу галактики. Сам же спалах виявився відображенням світла від розгінного блоку.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Читайте також: «Хаббл» зробив знімок галактики в світлі зірки

Раніше астрономи за допомогою Дуже великого телескопа знайшли шість галактик, які оточують надмасивну чорну діру. Відкриття дозволить вченим зрозуміти, як надмасивні чорні діри могли утворитися і досягти колосальних розмірів за короткий час.