UA / RU
Підтримати ZN.ua

На планеті із «цукрової вати» йдуть дощі з піску – вчені

Зробити відкриття допоміг телескоп «Джеймс Вебб».

Телескоп «Джеймс Вебб» виявив планету, де йде дощ з піску. Вона знаходиться на відстані 200 світлових років від Землі у сузір'ї Діви і вже привернула увагу астрономів тим, що дуже велика та дуже легка. Тому планета вже отримала назву «цукрова вата», повідомляє The Guardian.

Останні спостереження за Wasp-107b дають уявлення про екзотичний світ, в якому хмари та дощі складаються з силікатів, вирує сильний вітер і розноситься запах сірки як від сірників.

Читайте також: NASA виявило систему із семи планет у старих наукових даних

Планету було виявлено у 2017 році. Її знайшли завдяки загасанню світла зірки, коли планета проходила між нею та Землею. «Джеймс Вебб» може вловити світло зірки, яке фільтрується через атмосферу планети.

Маса Wasp-107b схожа на Нептун, а розміри можна порівняти з Юпітером. Завдяки цьому «Джеймс Вебб» може зазирнути глибоко в атмосферу планети.

Останні спостереження дозволили виявити в атмосфері водяну пару та діоксид сірки, які надають планеті запах згорілих сірників. Крім того, вченим вперше вдалось ідентифікувати склад хмар на іншій планеті. В даному випадку йдеться про силікатний пісок.

На планеті відбувається щось, схоже на кругообіг води на Землі, але замість води відбувається циклічне переміщення піску між твердим і газоподібним станом. З гарячих і нижніх шарів атмосфери з температурою, близькою до 1000°C, пари силікатів піднімаються вгору, охолоджуються і утворюють мікроскопічні піщинки, надто маленькі, щоб їх можна було побачити. Зрештою, ці хмари піщаного пилу стають достатньо щільними, щоб випасти дощем назад у нижні шари атмосфери. Нижче за певний рівень пісок знову перетворюється на пару, завершуючи цикл.

Основне завдання «Джеймса Вебба» - аналіз планет в інших системах для пошуку в них можливих біологічних газів. Wasp-107b не підходить для підтримки життя, враховуючи температуру в 1000 градусів Цельсія та відсутність твердого ґрунту.

Раніше астрономи припустили, що найстаріші континенти в нашій галактиці могли з'явитися на п'ять мільярдів років раніше, ніж на Землі. І можливо, що в Чумацькому Шляху може бути кілька світів, які підтримують життя, складніше за наше.