UA / RU
Підтримати ZN.ua

Мутації ДНК виявилися менш випадковими, ніж вважалося раніше

Усвідомлення механізмів захисту деяких ділянок геному від мутацій може допомогти у лікуванні певних хвороб.

Мутації ДНК, які просувають вперед еволюцію, завжди вважалися досить випадковими, проте нещодавно вчені Каліфорнійського університету в Девісі та Інституту Макса Планка відкрили, що мутації у генах, необхідних для виживання, відбуваються набагато рідше, що свідчить про механізми їхнього посиленого захисту, передає New Atlas.

Учені виростили в лабораторії сотні рослин кресс-салату, потім секвенували їх геноми і порівняли, де відбулися мутації ДНК, і виникла невипадкова закономірність.

Команда намагалася усунути всі невипадкові впливи природного відбору, гарантуючи, що рослини, які зазвичай не виживають у реальному світі, не будуть відсіяні будь-якими негативними мутаціями.

Читайте також: Вчені створили штучну геномну ДНК

У сотнях геномів рослин вчені виявили понад мільйон мутацій, які були сконцентровані у певних ділянках. Водночас залишилися ділянки, де рівень мутацій був мінімальним: виявилося, що там є безліч важливих генів, у тому числі ті, що беруть участь у рості клітин та експресії генів. Ці області також продемонстрували сильніші механізми відновлення пошкоджень ДНК.

«Рослина навчилася захищати свої найважливіші місця від мутацій. Ми могли б використовувати ці відкриття для захисту людських генів», – пояснює Детлеф Вайгель, старший автор дослідження.