UA / RU
Підтримати ZN.ua

Мурахи виготовляють "ліки" для захисту колонії – вчені

Мурахи переробляють натуральну смолу для виготовлення засобів з високою антигрибковою активністю.

Вчені заявили про те, що в колоніях мурах, крім робітників, будівельників, цариць, солдатів, няньок і розвідників, існують "фармацевти". Висновки дослідників опубліковані в журналі Ecology and Evolution.

У ході дослідження вчені спостерігали за лісовими мурахами Formica paralugubris. Ці мурахи живуть великими громадами, чисельність яких може досягати сотень тисяч особин. Вони будують гнізда-мурашники, підтримуючи в них стабільно теплу температуру і досить високу вологість. Все це робить їхні колонії чудовим середовищем для розповсюдження бактеріальних інфекцій. Більшість представників роду Formica борються з ними, дотримуючись гігієни, ретельно очищаючи приміщення мурашника, і один одного.

Тепер же дослідники звернули увагу на те, що деякі мурахи Formica paralugubris використовують деревну смолу для боротьби з паразитичними грибками. Вчені провели лабораторні експерименти, які показали, що смола, зібрана безпосередньо з дерева, на 50% менше ефективна, ніж та, яку вдалося виявити в мурашнику.

Читайте також: Вчені назвали околиці "Фукусіми" безпечними для людини

Детальний аналіз смоли, знайденої в мурашнику, показав, що вона містить в собі мурашину та янтарну кислоту. Вимочивши смолу в мурашиній кислоті, вчені відзначили, що її протимікробні властивості значно підвищилися.

Раніше вчені заявили про те, що окремий вид мурах почав вирощувати гриби незабаром після загибелі динозаврів. За словами дослідників, мурахи почали займатися грибоводством близько 55-60 мільйонів років тому.