UA / RU
Підтримати ZN.ua

Мозок астронавтів «перебудовується» для адаптації до тривалих космічних польотів – вчені

У білій речовині відбуваються структурні зміни.

Міжнародна група вчених під керівництвом дослідників з Університету Антверпена провела дослідження, яке дозволило виявити структурні зміни у мозку астронавтів під час тривалого перебування у космосі. Дослідники помітили мікроструктурні зміни у білій речовині та сенсомоторних шляхах, повідомляє Medicalxpress.

Дослідження було проведено за участю Європейського космічного агентства та "Роскосмосу", вчені вивчали мозок людей, які побували в космосі. Дослідникам вперше вдалося простежити за структурними змінами мозку дорослих людей, пов'язаними з космічними подорожами.

Читайте також: Вчені виявили у мозку «нейрони математики»

Біла речовина – частина мозку, яка відповідає за зв'язок сірої речовини з тілом, а також зв'язок між різними частинами сірої речовини. Іншими словами, біла речовина – канали зв'язку мозку, а сіра – місце, в якому відбувається обробка інформації.

Щоб вивчити структуру мозку, вчені використали техніку візуалізації, що називається трактографією волокон. За словами дослідників, за її допомогою вони змогли отримати своєрідну «схему проводки» мозку.

Дослідники отримали МРТ-знімки мозку 12 астронавтів-чоловіків до та після космічного польоту. Сканування також було проведено через сім місяців після повернення на Землю. Усі астронавти були учасниками тривалого космічного польоту, вони провели у космосі у середньому 172 дні.

Вченим вдалося знайти підтвердження концепції «навченого мозку», інакше кажучи, те, що мозок людини адаптується до космічного польоту. Зокрема, дослідники виявили зміни у нейронних зв'язках між моторними областями мозку.

«Моторні області – це мозкові центри, у яких ініціюються команди для рухів. У невагомості астронавтам необхідно радикально адаптувати свої стратегії руху порівняно з Землею. Наше дослідження показує, що їхній мозок, так би мовити, перебудовується», - заявив один із авторів дослідження Андрій Дорошін.

Подальші дослідження показали, що зміни зберігаються через сім місяців після завершення польоту. Вченим також вдалося пояснити анатомічні зміни, що спостерігаються після польоту.

Спочатку вони припускали, що зміни відбуваються в мозолистому тілі, що є "магістраллю", що з'єднує обидві півкулі мозку. Мозолисте тіло межує зі шлуночком мозку – мережею порожнин, заповнених рідиною, що розширюється під час перебування у космосі.

«Структурні зміни, які ми спочатку виявили у мозолистому тілі, насправді викликані розширенням шлуночків, що спричиняє анатомічні зрушення у прилеглій нервовій тканині. Там, де спочатку вважалося, що у мозку є реальні структурні зміни, ми спостерігаємо лише зміни форми», - заявив провідний автор дослідження Флоріс Вуйтс.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Раніше міжнародна група вчених провела дослідження, в рамках якого оцінила ризики, пов'язані з космічною радіацією під час подорожі до Марса. В результаті вони дійшли висновку, що така подорож можлива, але астронавти повинні встигнути здійснити її протягом чотирьох років.