UA / RU
Підтримати ZN.ua

Можливо, імпортували з території сучасної України: вчені знайшли у Польщі унікальний давній артефакт

Його вік оцінюється у 4000 років.

Вчені знайшли неподалік міста Ярослав у Польщі мідний кинжал віком 4000 років. Він є найдавнішим кинджалом, виявленим на території Підкарпатського воєводства країни, повідомляє Arkeonews.

Як розповіла Ельжбета Серадзка-Бургхардт, археолог із Ярославського університету, у ІІІ тисячолітті до нашої ери предмети з міді були вкрай рідкісні у цьому регіоні.

Читайте також: Зеленський сказав, що буде робити, якщо блокування кордону з Польщею продовжиться

«Я вже закінчив свої пошуки того дня. Повернувшись до машини, я за звичкою залишив детектор увімкненим. Якоїсь миті пролунав сигнал. Розкопуючи лісову підстилку, я побачив плоский металевий предмет, вкритий зеленою патиною. Я швидко зрозумів, що маю справу з чимось набагато давнішим, ніж військові предмети Першої та Другої світових воєн, які я шукав у цій області», — розповів Петро Горлач із Ярославського історико-дослідницького товариства, який і виявив предмет.

Археологи визначили, що знайдений предмет – кинджал віком 4000 років. Зброя була виготовлена із міді, її довжина становила 10,5 сантиметрів.

На думку археолога доктора Марцина Бургардта з Ярославського музею, кинджал, виявлений у Коржениці, можна датувати другою половиною третього тисячоліття до нашої ери.

«У польських землях це період величезних змін, пов'язаних у тому числі зі зміною основної сировини для виробництва інструментів. Замість крем'яних знарядь, які зазвичай використовувалися в кам'яну добу, з'являється все більше металевих виробів, що знаменують перехід у наступний період – бронзову добу», – заявив Бургхардт.

Але знайдений кинджал був виготовлений не з бронзи, а з міді.

«У третьому тисячолітті до нашої ери предмети з міді були надзвичайно рідкісними, тому їх могли собі дозволити лише люди найвищого соціального статусу. Немає жодних сумнівів у тому, що кинжал не є місцевим продуктом», - заявила Бургхардт-Серадзка.

У той час металеві вироби імпортувалися з території сучасної України або Угорщини і були доступні лише еліті, яка могла собі їх дозволити.

Раніше археологи зробили несподіване відкриття на півночі Іспанії. Їм вдалося виявити загадкову бронзову руку залізної доби, на якій розмістилися чотири рядки дивних символів.