Вчені виявили у похованні у Німеччині срібний амулет віком 1800 років, який є найстарішим свідченням християнства на північ від Альп. Дослідники у цифровому вигляді розгорнули крихітний сувій усередині амулету та виявили незвичайний латинський напис, повідомляє Live Science.
Знахідка може змінити уявлення про те, як християнство практикувалося у ранній Римській імперії.
Довжина амулету становить лише 3,5 сантиметри. Він містив тонкий лист срібної фольги, який був щільно скручений. Дослідники виявили його у похованні чоловіка, який помер між 230 та 270 роками нашої ери і був похований на цвинтарі на околиці Франкфурта. Амулет був виявлений на шиї чоловіка, трохи нижче за підборіддя, що вказує на те, що його носили на шиї на шнурку.
Як розповіла незалежний біблійний археолог Тіне Рассале, яка не брала участі у дослідженні, метою таких амулетів, відомих як філактерії, «було захищати чи зцілювати їх власників від низки нещасть, таких як хвороби, тілесні болі, безпліддя чи навіть демонічні сили».
«В епоху без передових медичних знань такі предмети були життєво важливими джерелами комфорту та безпеки для вас та ваших близьких», - додала вона.
За словами Расале, місце, в якому виявили амулет, досить незвичайне. Вони були поширені в античності, особливо у східному Середземномор'ї, але набагато рідше зустрічалися у західному християнському світі.
"Відкриття цього амулету в Німеччині говорить про те, що християнські ідеї вже почали проникати в райони, далекі від ранніх центрів зростання християнства", - додала вона.
Амулет виявили ще у 2018 році, але експертам Центру археології імені Лейбніца (LEIZA) у Майнці знадобилося кілька років на його консервацію, реставрацію та аналіз.
"Складність аналізу полягала в тому, що срібний лист був скручений, але приблизно через 1800 років він, звичайно, також був зім'ятий і спресований. Використовуючи КТ, ми змогли відсканувати його з дуже високою роздільною здатністю і створити 3D-модель", - заявив Іван Каландра, керівник платформи візуалізації в LEIZA.
Віртуальна 3D-модель дозволила вченим розгорнути та проаналізувати напис у цифровому вигляді. Напис із 18 рядків був розшифрований Маркусом Шольцем, професором Інституту археологічних наук Університету Ґете у Франкфурті. Він сказав, що незвичайно, що напис написаний латиною. "Зазвичай такі написи на амулетах робилися грецькою або івритом", - заявив Шольц.
«Франкфуртський напис» говорив таке: «(В ім'я?) Святого Тита. Свят, свят, свят! В ім'я Ісуса Христа, Сина Божого! Господь світу протистоїть [силами?] всім атакам(?)/невдачам(?). Бог(?) дарує вхід у благополуччя. Нехай цей засіб спасіння (?) захистить людину, яка віддає себе волі Господа Ісуса Христа, Сина Божого, бо перед Ісусом Христом схиляється кожне коліно: небесних, земних і пекла, і всяка мова сповідує (Ісуса Христа)». Знаки запитання в тексті відзначають місця невизначеності.
Сповідувати християнство Римської імперії було небезпечно. Імператор Нерон переслідував християн у першому столітті нашої ери, деяких з них розіп'яли, а деяких змусили битися в Колізеї. Через це ранні християни практикували таємно, наприклад, у катакомбах Риму. За словами дослідників, те, що чоловіка з Німеччини поховали з амулетом, вказує на те, що віра була дуже важливою для нього.
Подібний срібний амулет було виявлено у 2023 році в Болгарії. Він датується приблизно тим самим періодом і був знайдений у могилі поруч із черепом людини. У написі згадувалися архангели Михаїл та Гавриїл та згадувався «хранитель» Христос. Експерти, які вивчають болгарський амулет, припустили, що ця мова, а також розміщення амулету в могилі були обумовлені необхідністю для ранніх християн приховувати та охороняти свою віру.
Інші ранні металеві амулети, які були знайдені в ранньому християнському світі, часто поєднують різні вірування, включаючи елементи юдаїзму і язичництва поряд з християнством. За словами дослідників, франкфуртський амулет не згадує жодної іншої віри; він суто християнський.
«Що робить цей конкретний приклад примітним, так це те, що він написаний повністю латиною і закликає виключно Ісуса Христа і християнського Бога», - сказала Рассалле. Це незвичайно, оскільки більшість амулетів «також звертаються до ангелів, демонів чи інших надприродних сутностей».
Амулет надзвичайно важливий для дослідників раннього християнства, оскільки він містить ранній приклад використання певних фраз. Наприклад, «Свят, свят, свят!» - яка не була відома в християнстві до четвертого століття - і ранню цитату з Послання Павла до Пилипців.
Раніше археологи, які проводять розкопки древнього міста Адріанополіса в Туреччині, виявили амулет, який датується V століттям нашої ери. Він зображує царя Соломона, який вражає списом диявола сидячи на коні.