Вчені-планетологи вважають, що у Всесвіті існує тип екзопланет, які схожі на гігантське очне яблуко. Поява цих небесних тіл пов'язана з приливно-відливними явищами, повідомляє Science Alert.
За словами науковців, приливна фіксація — це процес, коли тіло обертається з тією ж швидкістю, з якою рухається по орбіті. Тобто одна його сторона завжди повернута до тіла, навколо якого воно обертається, а інша — завжди прихована. Прикладом такого небесного тіла є Місяць. Супутник притягається до Землі приливними силами, тому ми ніколи не бачимо його зворотний бік.
Земля не притягнута до Сонця, тому у нас існує цикл дня і ночі. Вчені вважають, що в космосі є екзопланети, які притягнуті приливними силами до своїх зірок. Через це на одній стороні панує вічний день, а на іншій — вічна ніч.
Внаслідок цього явища, денна сторона може виглядати зовсім інакше, ніж нічна. Залежно від того, наскільки близько до зірки знаходиться екзопланета, одна сторона може бути випалена зоряним випромінюванням, а інша — перетворитись на величезну крижану шапку, що обертається і закінчується льодовиковим кільцем.
Згідно з дослідженням 2013 року, опублікованим в журналі Astrobiology, це льодовикове кільце може бути придатним для життя. У воді серед льодовиків у вічних сутінках, може існувати родючий регіон для росту рослинності.
«Планети з гарячим і крижаним очним яблуком — це вийняткові випадки. Але будь-яка планета, яка прикута до своєї зірки приливно-відливною силою, швидше за все, буде виглядати дуже по-різному на своїй «денній» та «нічній» сторонах. Відмінності можуть виникати через хмари, скупчені в певних областях, через переважне танення льоду на денній стороні або замерзання льоду на нічній стороні, або через будь-які інші причини. Галактика може бути наповнена дикими різновидами планет-очей!» — прокоментував астроном Шон Реймонд.
Раніше вчені знайшли 17 планет, на яких може існувати життя. На небесних тілах відбуваються кріовулканічні виверження, що є однією з ознак наявності води під поверхнею планети.