Вчені з Франції заявили про те, що метан, який виявили в гейзерах Енцелада, може вказувати на наявність життя на супутнику Сатурна. Моделювання, яке провели дослідники, свідчить про те, що кількість метану, яка спостерігається в гейзерах Енцелада, не може з'явитися без участі метаногенних мікробів, повідомляє Naked science.
На Землі метан має в основному біологічне походження, це побічний продукт діяльності метаногенних мікробів. Його виявили на Марсі і в гейзерах Енцелада.
До утворення метану на цих небесних тілах можусть привести гео- і термохімічні процеси. Але в гейзерах Енцелада метану настільки багато, що абіогенна його поява не може пояснити таку кількість.
Супутник Сатурна покритий крижаною кіркою, вважається, що під нею може ховатися океан рідкої води, яка іноді проривається назовні крізь глибокі тріщини біля південного полюса Енцелада. У цих викидах міститься розчинений водень, азот, вуглекислий газ і приблизно 1,6% метану. Вважається, що метан може надходити в океан, вивільняючись з мінеральних включень-клатратів в гідротермальних джерелах, які діють глибоко на його дні.
В ході дослідження вчені змоделювали різні варіанти середовища, яке може існувати в гідротермальних джерелах Енцелада. Результати моделювання показали, що відомі процеси навряд чи зможуть наситити гейзери супутника Сатурна потрібною кількістю метану і постійно поповнювати обсяги, які випаровуються в космос. Але метану буде достатньо, якщо в модель включити діяльність мікробів, аналогічних тим, які живуть в гідротермальних джерелах на Землі.
Вчені вважають, що на Енцеладі утворюється достатня кількість водню, який необхідний таким мікробам, а температура зберігається на комфортному для них рівні.
«Очевидно, ми далекі від того, щоб зробити висновок, що в океані Енцелада є життя. Але біологічний метаногенез, здається, повністю збігається з наявними даними. Інакше кажучи, відкинути гіпотезу про життя як малоймовірну ми не можемо. Для цього потрібні нові дані», - заявив один з авторів роботи Реже Ферьє.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Раніше вчені помітили свіжий лід на північній півкулі Енцелада. Це може свідчити про те, що тут також спостерігаються гейзери.