UA / RU
Підтримати ZN.ua

Медики успішно завершили першу фазу випробувань вакцини від малярії

Вчені розробили вакцину від малярії, основним компонентом якої служать самі паразити, не здатні до поділу. Реалізація подібної ідеї складна тим, що вирощувати таких плазмодіїв неможливо, і їх доводиться добувати з нутрощів комарів.

Міжнародна група медиків заявила про успішне завершення випробувань на добровольцях вакцини від малярії, основою якої виступають ослаблені малярійні плазмодії, що відкриває дорогу для її промислового виготовлення в найближчому майбутньому, йдеться в статті, опублікованій в журналі Science.

Малярія широко поширена в тропічних країнах Азії, Африки і Південної Америки, де нею страждають від 300 до 500 мільйонів чоловік. За даними ВООЗ, щорічно від малярії помирає більше мільйона чоловік. Розробка вакцини від малярії ускладнена тим, що паразити-плазмодії можуть існувати в різних формах під час життя в крові людини і організмі комара.

Роберт Седер з Національного інституту алергії та інфекційних захворювань в Бетесде (США) і його колеги розробили вакцину від малярії, основним компонентом якої служать самі паразити, не здатні до поділу. Реалізація подібної ідеї складна тим, що вирощувати таких плазмодіїв неможливо, і їх доводиться добувати з нутрощів комарів.

Седер і його колеги розробили методику, яка дозволяє отримати достатню кількість таких плазмодіїв для вакцинації. Вона складається з двох компонентів - опромінених радіацією комарів і спеціальних інструментів, необхідних для отримання паразитів з комах. Оскільки ослаблені плазмодії живуть недовго, вчені заморожують їх і зберігають у такому вигляді до вакцинації.

Біологи перевірили вакцину в дії на 40 добровольцях, що ніколи не хворіли на малярію. Половина з них отримувала чотири щеплення протягом чотирьох місяців, а інша - п'ять доз протягом півроку. У першому випадку близько 80% людей набули імунітет до малярії, а в другому - всі учасники експерименту.

Тим не менш, не варто думати, що ця вакцина з'явиться в аптечках медиків в найближчі місяці. Цьому заважає висока собівартість вакцини і те, що вона працює тільки у вигляді внутрішньовенних ін'єкцій, потенційно небезпечних для здоров'я громадян країн третього світу і незручних на практиці. !zn

Читайте також:

Гондурас оголосив режим НС через смертоносної лихоманки

Більше 40% українців вважають себе здоровими

Малярія може стати невиліковною через мутації

У світі на 40% скоротилася кількість смертей від малярії