UA / RU
Підтримати ZN.ua

Медикам вдалося зламати гематоенцефалічний бар'єр для доставки в мозок ліків від раку

Вчені впливали на гематоенцефалічний бар'єр за допомогою ультразвуку.

Вченим за допомогою бульбашок та ультразвуку вдалося зламати гематоенцефалічний бар'єр (ГЕБ) для того, щоб доставити ліки від раку в мозок пацієнта. За твердженням медиків, це стало першим успішним випадком злому ГЕБ без використання інвазивних методів.

ГЕБ можна порівняти з митницею на кордоні між центральною нервовою системою і кровотоком. Це ціла система клітин і механізмів, завданням яких є захист мозку від токсинів, вірусів, мікробів і деяких інших елементів, присутніх в крові. Разом з тим, іноді ГЕБ починає заважати, оскільки не пропускає до мозку не тільки шкідливі речовини, але і ліки, які повинні працювати в тканинах мозку.

За словами дослідника Тодда Мейнпрайза, "гематоенцефалічний бар'єр залишається постійною перешкодою для доставки лікарських засобів при лікуванні, наприклад, пухлин. І тому ми дуже натхнені тим, що нам вдалося тимчасово "розкрити" цей бар'єр у нашого пацієнта і забезпечити адресну доставку засобів хіміотерапії безпосередньо в пухлину мозку".

Розроблений вченими метод полягає в тому, що разом з ліками до мозку поставляються міріади крихітних бульбашок, розмірами менше еритроцитів. Вони легко проносяться по кровотоку. Потім за допомогою томографа і слабких звукових хвиль медики впливали на бульбашки лише в суворо визначених судинах – тих, що відносяться до ГЕБ в потрібній частині мозку. Ультразвук змушував бульбашки швидко і сильно коливатися, розсовуючи надщільні з'єднання клітин стінки судини. У просвіти, що утворилися, і проникали ліки.

На вдосконалення методики у Мэйнпрайза і його колег пішло майже 20 років. Вони впевнені, що її можна буде застосовувати для лікування широкого спектру захворювань, включаючи хворобу Альцгеймера, Паркінсона і психіатричні відхилення.

Раніше повідомлялося про те, що вчені винайшли універсальні ліки від хвороб мозку. Ці ліки розбивають бляшки в мозку у мишей, заражених хворобою Альцгеймера або Паркінсона, і покращують когнітивні і запам'ятовуючі функції мозку тварини.