UA / RU
Підтримати ZN.ua

Математик розрахував стратегію пошуку притулку при ядерному вибуху

Якщо до надійного притулку можна дістатися за 5 хвилин або менше, потрібно бігти туди якомога швидше. Якщо ж шлях до нього займе до 15 хвилин, у ненадійному притулку можна перечекати перші 30 хвилин після вибуху, але не більше.

Математик розрахував оптимальну стратегію поведінки для людей, що опинилися при ядерному вибуху у недостатньо захищеному від радіації укритті: варто залишатися в ньому, або ж ризикнути вибратися назовні у пошуках кращого притулку.

"У разі одиничного ядерного вибуху малої потужності у міській місцевості надійний притулок може врятувати від 10 до 100 тисяч людей від смертоносної радіації. Однак ті, хто опинився у погано захищених укриттях, залишаються у небезпеці. Існуючі рекомендації і попередні дослідження не враховують час і умови, за яких такі люди повинні покинути свої укриття для евакуації або пошуку кращого притулку", - пише Майкл Дійон з Ліверморської національної лабораторії імені Ернеста Лоуренса (США) у статті, опублікованій в журналі Proceedings of the Royal Society A.

Якщо ядерний вибух застав вас удома або в іншому ненадійному укритті, потрібно перебратися у більш надійне місце, наприклад, у підвал або спеціальний притулок. Але для цього доведеться провести якийсь час зовні. Що більший цей час, то більшу дозу радіації ви отримаєте, однак потрібно враховувати, що рівень радіації знижується з часом.

У своїх розрахунках Дійон враховував час виходу з укриття, дистанцію від місця вибуху і до нового притулку. Для спрощення розрахунків він вважав, що на шляху людину нічого не захищатиме від радіації.

Він прийшов до висновку, що якщо до надійного притулку можна дістатися за 5 хвилин або менше, потрібно бігти туди якомога швидше. Якщо ж шлях до нього займе до 15 хвилин, у ненадійному притулку можна перечекати перші 30 хвилин після вибуху, але не більше.

Практично використовувати ці висновки слід з обережністю, попереджає дослідник. Так, час у дорозі може збільшитися через вуличні затори, окрім того, у реальній ситуації важливі місткість сховищ, наявність води, їжі і медичної допомоги. Облік всіх цих факторів виходить за рамки проведених розрахунків, пояснює вчений. !zn

Читайте також:

Експерти занепокоїлися планами модернізації ядерних арсеналів США

КНДР тестує хімічну зброю на ув'язнених