UA / RU
Підтримати ZN.ua

Марс був багатий на кисень 4 мільярди років тому, з'ясували вчені

Атмосфера і надра Марса містили в давнину досить велику частку кисню. Такий висновок зробили вчені на основі даних, зібраних марсоходом Spirit в кратері Гусєва, розташованого в південній півкулі Червоної планети.

Планетологи з'ясували, що 4 мільярди років тому атмосфера Марса містила в собі велику кількість кисню, що можна порівняти з його часткою на юній Землі, проаналізувавши хімічний склад дуже давніх порід у кратері Гусєва на Червоній планеті, і опублікували свої висновки в статті в журналі Nature.

"Породи в кратері містили в собі більше кисню, ніж частинки метеоритів, незважаючи на їхнє однакове походження. Це здивувало нас, оскільки метеорити "молоді" - їм всього 180-1400 мільйонів років, а породи в кратері Гусєва, що вивчив Spirit, сформувалися 3,7 мільярда років тому. Очевидно, мінерали в нижніх шарах літосфери Марса зберігають у собі кисень, який з'явився в них тоді, коли вони контактували з атмосферою юної Червоної планети", - заявив Бернар Вуд з Оксфордського університету (Великобританія).

Вуд і його колеги виявили, що атмосфера і надра Марса містили в давнину досить велику частку кисню, вивчивши дані, зібрані марсоходом Spirit в кратері Гусєва, розташованого в південній півкулі Червоної планети, неподалік від екватора. Вчених цікавили частки сірки і оксидів металів у його породах, які можуть підказати, як виглядав Марс в далекому минулому.

Виявилося, що базальтові породи всередині кратера Гусєва містили в собі відносно багато атомів окисленої сірки, що говорить про присутність великих концентрацій кисню на планеті в той час, коли вони формувалися. За словами вчених, його частка була порівнянна з аналогічними значеннями для земних базальтів.

"Це означає, що Марс мав кисневу атмосферу приблизно 4 мільярди років тому, задовго до збагачення повітряної оболонки нашої планети киснем, що сталося приблизно 2,5 мільярда років тому. Ми можемо тепер говорити про те, що Марс був теплим, вологим і одночасно "кисневою" планетою за мільярди років до того, як атмосфера Земля була наповнена його молекулами", - підсумовує Вуд. !zn

Читайте також:

Після тривалої перерви NASA відновив роботу марсоходів

Британський вчений пообіцяв через 40 років познайомити людство з інопланетянами

Фахівці NASA перевіряють "руку" Curiosity

Естонський дизайнер з допомогою марсохода Curiosity створив інтерактивну панораму Марса (відео)