UA / RU
Підтримати ZN.ua

Магнітне поле Землі може змінювати свій напрям в 10 разів швидше за передбачуване

Періоди ослаблення магнітного поля пов'язують з масовими вимирання в минулому планети.

Вчені з США і Великої Британії з'ясували, що магнітне поле Землі може змінювати свій напрям приблизно в 10 разів швидше, ніж вважалося раніше. Відтворивши його рух за останні 100 тисяч років, вони помітили, що різкі зміни напрямку пов'язані з локальним ослабленням магнітного поля, повідомляє Newsweek.

Магнітне поле генерується рідким ядром Землі. Рух заліза створює поле, яке поширюється навіть в космос. Воно захищає планету від сонячного випромінювання, а також дозволяє зберегти атмосферу Землі, відштовхуючи сонячний вітер.

Рух залізного ядра обумовлює те, що магнітне поле весь час змінюється. Часом, воно сильно слабшає і північний і південний магнітні полюси міняються місцями. Такі періоди асоційовані з підвищенням радіаційного фону і можуть бути пов'язані з масовими вимирання. Оскільки такі зміни вимагають дуже великої кількості часу, вченим важко пояснити, як, чому і коли вони відбуваються.

В ході ж нового дослідження вчені вирішили розглянути, наскільки швидко відбуваються зміни в напрямку магнітного поля. Вони об'єднали комп'ютерне симулювання механізмів геомагнітного динамо і дані реконструкції зміни магнітного поля за останні 100 тисяч років. Це дозволило їм визначити, наскільки швидко відбувалася зміна напрямку магнітного поля і події, які були пов'язані з ним.

Попередні дослідження показували, що напрямок руху змінюється приблизно на один градус на рік. Але нове дослідження показує, що максимальна швидкість зсуву може досягати 10 градусів на рік. А це «майже в 100 разів швидше, ніж нинішні зміни».

«Найшвидші зміни, які ми виявили, зазвичай виникали під час і в тих місцях, де магнітне поле було надзвичайно слабким», - заявив один з авторів дослідження Крістофер Девіс.

Зокрема, дослідники з'ясували, що 39 тисяч років тому швидкість зміни напрямку магнітного поля становила 2,5 градуса на рік. Це приблизно збігається з періодом, коли полюса практично помінялися місцями. Цей період відомий як подія Лашамп, тоді сила магнітного поля Землі досягала тільки 5% від нинішньої.

Дослідження вчених також показали, що швидкі зміни напрямку руху магнітного поля зазвичай відбуваються в низьких широтах, де воно в цілому слабкіше. На думку авторів роботи, подальші дослідження, пов'язані зі швидкою зміною напрямку магнітного поля повинні бути зосереджені саме на низьких широтах.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Читайте також: Вчені пояснили падіння температури в особливій холодній зоні Атлантичного океану

Раніше астрономи перетворили дані, які були отримані магнітометрами міжпланетної станції BepiColombo, в звук. В результаті їм вдалося отримати "пісню" магнітного поля Землі.