UA / RU
Підтримати ZN.ua

Магнітні полюси Землі можуть залишитися на своїх місцях – вчені

Магнітне поле планети повертається до середнього рівня.

Магнітне поле Землі слабшає протягом останніх кількох сотень років, що привело вчених до думки про швидку його інверсію, тобто до того, що північний і південний магнітні полюси планети поміняються місцями. Таке траплялося вже не раз в історії планети. Нові дослідження вчених показують, що, можливо, подібного в цей раз не відбудеться, оскільки ослаблення стартувало з дуже високої точки, а значить, геомагнетизм просто повертається до своєї нормі.

На сьогоднішній день магнітне поле на 10% слабкіше, ніж в перші роки вимірювань, проведених у ХІХ столітті. Виходячи з даних геологічних літописів, у минулому подібні зниження передували зміні південного і північного магнітних полюсів планети. Сам період інверсії супроводжувався різким ослабленням геомагнітного поля, і як результат, – зростанням числа космічних частинок, що бомбардують Землю. І якщо раніше це в цілому було досить безпечно, сьогодні, коли людство повністю залежить від електрики, радіокомунікацій і супутників, порушення в роботі цих систем можуть бути дуже болючими.

Читайте також: Робот закопає на Місяці волосся і фотографії землян

Американські геофізики проаналізували свідоцтва про динаміку геомагнітного поля протягом останніх п'яти мільйонів років і прийшли до висновку, що воно в минулому було набагато слабкіше звичного для нас рівня. Протягом тривалих періодів воно не перевищувало 60% від сучасного значення.

За словами одного з авторів роботи Денніса Кента, "магнітне поле Землі просто повертається до довгострокового середнього рівня. Воно може слабшати швидко, але ми ще не наблизилися до середнього. Років через сто воно взагалі може почати змінюватися в зворотному напрямку".

Раніше вчені встановили, що магнітне поле Землі старше орієнтовного віку. На думку вчених, магнітне поле утворилося щонайменше 4,2 мільярди років тому. Такі висновки допомогли зробити нещодавно знайдені силові лінії, заморожені в кристалах циркону.