UA / RU
Підтримати ZN.ua

Магма під вулканами знаходиться в твердому стані – вчені

Розігрів вище температури плавлення магми відбувається за кілька років до виверження.

Міжнародна група геологів встановила, що магма знаходиться під вулканами в основному в твердому стані і плавиться за кілька років до виверження, повідомляє N+1.

У ході дослідження вчені спостерігали за вмістом літію в цирконах, викинутих під час виверження вулкана у регіоні Таупо (Нова Зеландія). Виявилося, що циркони проводять при температурах порядку 650-750 градусів Цельсія кілька століть, а розігрів вище температури плавлення магми відбувається лише за кілька десятків років до виверження.

Геологи проаналізували сім зразків циркону, викинутого при виверженні в регіоні Туапо близько 700 років тому. Ці мінерали мають магматичне походження, вони пересувалися разом з магмою, обмінюючись речовиною завдяки дифузії. За допомогою радіоізотопного датування вчені визначили вік мінералів - близько 50 тисяч років.

За словами авторів, циркон не міг перебувати при температурах вище 750 градусів Цельсія довше 40 років. За цих умов магма плавиться. Температурний режим від 650 до 750 градусів міг підтримуватися навколо цирконів не довше 150-1200 років, при такій температурі магма схожа на кашу і в основному складається з твердих кристалічних фрагментів. Вчені також наголошують, що за 50 тисяч років існування зразків циркону система вулканів Туапо неодноразово вивергалась. Однак, розігрів від інших извежений не подіяв на циркони.

Причина сильного розігріву перед виверженням залишається невідомою. Його наявність вказує на те, що для виверження магми - це, щонайменше, двостадійний процес. Автори відзначають, що циркони описують еволюцію тільки однієї системи - регіону Туапо. Щоб показати, що така поведінка магми універсально будуть потрібні додаткові дослідження.

Раніше вчені попередили про пробудження руйнівного вулкана Пектусан через ядерні випробування КНДР. Він розташований на кордоні Північної Кореї (провінція Янгандо) і Китаю (провінція Цзилінь). Від полігону Пангірі, де КНДР випробовує ядерну зброю, вулкан Пектусан відокремлює лише 115 км.