UA / RU
Підтримати ZN.ua

Людство вже порушило сім з восьми «меж безпеки» планети – вчені

І це може спричинити катастрофу.

Споживання людства дорого обходиться планетарним системам, які залежить одна від одної. Нестабільність в одній системі впливає на інші, диктуючи певні межі безпеки, порушення яких може призвести до ефекту доміно.

Вчені вже попереджали про те, що наші «апетити» дійшли до краю деяких із цих кордонів. Нове дослідження, проведене великою міжнародною групою вчених, показало, що діяльність людини вже призвела до порушення семи з восьми подібних «меж», повідомляє Science Alert.

Читайте також: Зміни клімату змушують риб мігрувати до полюсів – вчені

Так, клімат, біосфера, кругообіг води, атмосфера і кругообіг поживних речовин на Землі вже опинилися в небезпечному становищі для більшості населення світу. Видання зазначає, що якщо брати за основу принцип справедливості, деякі з таких меж стають вразливими набагато раніше. Так, аерозолі наражають на ризик здоров'я людей у всьому світі, але вразливі групи страждають набагато більше, хоча відповідальні за подібні викиди менше.

У ході дослідження вчені проаналізували клімат, біорізноманіття планети, прісну воду, різні забруднення ґрунту, води та повітря. Далі команда визначила безпечні та справедливі межі, які регулюють стан планети, захищають інші види, зменшують значну шкоду для людей та підтримують інклюзивний людський розвиток. І максимально допустима межа не була порушена лише в одній категорії – аерозольні забруднення.

"Наука ясно показує, що ми ризикуємо дестабілізувати всю планету", - заявив провідний автор дослідження Йохан Рокстрем.

Проте світ продовжує спалювати викопне паливо, виробляти синтетичні хімікати, вирубувати ліси, витягувати ґрунтові води, знищувати річки та забруднювати довкілля добривами, пластиком, хімічними речовинами, радіоактивними відходами, важкими металами та антибіотиками.

Nature

Вчені наполягають на тому, що для збереження справедливих та безпечних меж підвищення середньої температури необхідно обмежити одним градусом Цельсія вище за доіндустріальний рівень. Це набагато нижче, ніж мета, намічена Паризькою кліматичною угодою, і навіть існуючі 1,2 градуси за Цельсієм, встановлені на 2023 рік.

За словами вчених, при потеплінні вище 1,5 або 2,0 градусів Цельсія "ймовірність виникнення переломних моментів зростає до високої або дуже високої відповідно". І це підвищить ризик для біосфери, запустивши петлі зворотного зв'язку для подальших кліматичних змін.

Насамперед, під ризиком виявляться найуразливіші та найбідніші групи населення.

Раніше вчені заявили про те, що частина США повільно йде під воду. За словами дослідників, темпи підвищення моря вищі на узбережжі Мексиканської затоки та на південному сході країни.