UA / RU
Підтримати ZN.ua

Людині вперше успішно пересадили серце свині

«Або померти, або зробити цю трансплантацію. Я хочу жити. Знаю, що це постріл у темряві, але це мій останній шанс», – сказав пацієнт перед операцією.

Людині вперше успішно пересадили серце генетично модифікованої свині, повідомляється на сайті Медичного центру Університету Меріленду (Балтімор, США), де було проведено операцію.

57-річний Девід Беннетт-старший з Меріленда, у якого було небезпечне для життя захворювання серця, після 8-годинної операції почувається добре. Перші 48 годин після операції, що є критичними, пройшли без ознак відторгнення органу.

University of Maryland Medical Center

«Нове серце працює та виглядає нормально. Ми раді, але не знаємо, що принесе нам завтрашній день. Тому що такого ще ніколи не було», - цитує The New York Times доктора Бартлі Гріффіта, який проводив операцію.

Девід Беннетт-старший з родиною
University of Maryland Medical Center

Для того, щоб серце свині-донора підійшло чоловікові, їй провели 10 генетичних модифікацій, серед яких – інактивація чотирьох генів, які могли спричинити відторгнення органу та його ріст після імплантації, а також інтеграція шести людських генів для підвищення толерантності до імунної системи людини. Тварину надала компанія регенеративної медицини Revivicor.

Напередодні Нового року Управління з санітарного нагляду якості харчових продуктів і медикаментів США видало екстрений дозвіл на операцію.

Під час операції хірургам довелося зробити незаплановану пластичну операцію, щоби серце підійшло. Коли команда зняла затискач, що обмежує приплив крові до органу, «серце оразу ж зайнялося і почало стискатися».

Читайте також: Рада спростила процедуру трансплантації

Ксенотрансплантація, процес трансплантації органів чи тканин від тварин до людини, має довгу історію. Спроби використовувати кров та шкіру тварин налічують сотні років.

У 1960-х роках деяким людям пересадили нирки шимпанзе, проте більше дев'яти місяців із ними ніхто не зміг жити. 1983 року серце бабуїна пересадили немовляті, але через 20 днів дівчинка померла.

У свиней є переваги перед приматами щодо вилучення органів, тому що їх легше вирощувати і вони досягають розміру дорослої людини за шість місяців. Клапани серця свині вже давно пересаджують людям, а деяким пацієнтам із діабетом пересаджують свинячі клітини підшлункової залози. Свиняча шкіра також використовувалася як тимчасовий трансплантат для пацієнтів з опіками. Дві нові технології – редагування генів та клонування – дозволили отримати генетично змінені органи свиней, які з меншою ймовірністю будуть відторгнуті людьми.

Минулого року 41,354 американцям пересадили органи, більш як половина з них отримали нирки. Донорські серця від померлих людей отримали 3,817 американців - більше, ніж будь-коли раніше. Проте органів все одно не вистачає, і щодня помирає близько десяти людей зі списків очікувань.