UA / RU
Підтримати ZN.ua

Людині вперше пересадили нирку, вирощену в тілі ГМО-свині

У США час очікування трансплантації нирки зараз складає 3-5 років

У медичному закладі NYU Langone Health при Нью-Йоркському університеті вперше в історії успішно пересадили нирку з тіла генно-модифікованої свині в тіло людини, повідомляє Reuters.

Цей експеримент провели на людині з гострою нирковою недостатністю, у якої вже помер мозок, але інші органи продовжували функціонувати за рахунок апаратів життєзабезпечення. Операцію провели після дозволу від рідних пацієнтки.

Протягом трьох днів нова нирка була прикріплена до кровоносних судин жінки ззовні тіла, що давало можливість кращого спостереження за її роботою.

Вона виконувала всі необхідні функції, кажуть дослідники. 

Раніше пересадка нирок від тварин була неможливою через відторгнення чужородних тканин. Цю ситуацію допомогла виправити генна модифікація. 

Генетично модифікований вид свині, який отримав назву GalSafe, розробив підрозділ Revivicor United Therapeutics Corp. У грудні 2020 року його схвалило Управління з контролю за продуктами та ліками США  для використання в якості їжі для людей з алергією на м’ясо та як потенційний інструмент для терапії людини.

Успішний експеримент з пересадки нирки в частково живе тіло людини від тварини відкриває можливість для трансплантації таких нирок вже живим людям. Почати планують з пацієнтів на останніх стадіях ниркової недостатності. У США майже 107 тисяч людей зараз чекають на трансплантацію органів, у тому числі більше 90 тисяч очікують нирки. Час очікування нирки в середньому складає три-п'ять років.