UA / RU
Підтримати ZN.ua

Крихітний супутник Нептуна міг відколотися від більшого небесного тіла

Астрономи назвали об'єкт "супутником, якого не повинно бути".

Астрономи запропонували пояснення походження крихітного супутника Нептуна, який був вперше помічений у 2013 році за допомогою телескопа "Хаббл". Як повідомляє NASA, крихітний супутник Гіпокамп розташований надзвичайно близько до більш великого місяця, Протея.

Діаметр Гіпокампа становить близько 34 кілометрів, тобто, всього одну тисячну від Протея, який досягає 418 кілометрів у поперечнику. Як підкреслюють вчені, ця обставина незвична, оскільки, як правило, супутники зразок Протея відштовхують маленькі або ж притягують до себе.

Як підкреслюють вчені, на Протеї можна помітити ударний кратер Форей, достатньо великий для того, щоб туди міг поміститися крихітний супутник. На думку вчених, Гіпокамп утворився в результаті зіткнення великого супутника з кометою, яке відбулося мільярди років тому. "За допомогою "Хаббла" ми дізналися, що невеликий шматочок Протея відколовся і залишився поруч з ним, нам він відомий як Гіпокамп", - заявив один з дослідників Марк Шоуволтер.

Дослідники зазначають, що історія утворення супутників Нептуна носить "насильницький" характер. Декілька мільярдів років тому планета притягла з Поясу Койпера Тритон, гравітація якого зруйнувала систему супутників, що існували до цього. Тритон почав обертання по сферичній орбіті, а роздроблені супутники Нептуна утворили друге покоління природних місяців. Разом з тим, цей регіон продовжили бомбардувати комети, які і породили Гіпокамп. На думку дослідників, крихітний супутник можна віднести до третього покоління місяців Нептуна.

Раніше вчені заявили про те, що одне з кілець Урану має дивну форму: не круглу або еліптичну, а швидше трикутну. Така форма обумовлена орбітальним резонансом з одним з внутрішніх супутників – Крессидою.