UA / RU
Підтримати ZN.ua

Космічне сміття може зашкодити розвитку космонавтики

Космічне сміття створює масу проблем для виведення на навколоземну орбіту корисних вантажів.

Більше 100 нових об'єктів космічного сміття виявили з початку року співробітники Звенигородської обсерваторії - однієї з найбільших у Росії. Як повідомив старший науковий співробітник обсерваторії Наїль Бахтигараєв, щодня астрономи знаходять 3-4 нових об'єкти - залишки від супутників та інших літальних апаратів. Вчений підкреслив, що космічний металобрухт небезпечний для літальних апаратів, а його скупчення на навколоземній орбіті вже через 30 років може ускладнити розвиток космонавтики як галузі.

"За останні кілька років на орбіті на 30% збільшилася кількість космічного сміття. Тільки з початку року ми відкрили більше ста нових об'єктів", - підкреслив Бахтигараєв. - Процес відбувається за рахунок фрагментації космічних тел. Збільшується не маса, а кількість об'єктів. Наприклад, супутник вагою в одну тонну при руйнуванні розпадається на тисячу шматків. Ті, в свою чергу, розпадаються на дрібніші об'єкти. Таким чином, навколоземна орбіта лавиноподібно заповнюється сміттям".

Бахтигараєв зазначив, що астрономи не можуть утримати в полі зору все космічне сміття. Зокрема, вони можуть відстежити політ об'єкта діаметром 10 см. Більш дрібні частинки їм вже не видно. При зіткненні з такими "крихтами" виходять з ладу супутники, які з часом руйнуються на більш дрібні частинки.

"Черрез космічне сміття раз на місяць навіть МКС змушена змінювати свою траєкторію польоту", - пояснив Бахтигараєв.

Завідувач Звенигородської обсерваторії Інституту астрономії РАН Сергій Барабанов зазначив, що космічне сміття створює масу проблем для виведення на навколоземну орбіту корисних вантажів. Механічні осколки при зіткненні з космічним апаратом можуть вивести його з ладу. "Вже офіційно визнано кілька таких випадків", - зауважив астроном.

Барабанов підкреслив, що зараз масово розробляються програми з вирішення цієї проблеми. Зокрема, приступили до запуску супутників, які після виходу з експлуатації не будуть руйнуватися. "Такі супутники почали запускати, але що робити з вже наявним сміттям, поки ніхто не знає", - зазначив учений. !zn

Читайте також:

На МКС стався витік аміаку, що охолоджує сонячні батареї

NASA знайшло на орбіті понад 16 тисяч одиниць космічного сміття

Вчені запропонували боротися з космічним сміттям гарпуном

Росія розробить систему видалення космічного сміття