UA / RU
Підтримати ZN.ua

Космічне "Око Саурона" виявилося складнішою за передбачуване

Дослідники виявили гігантську структуру з пилу навколо молодої зірки.

Вчені за допомогою телескопа "Хаббл" виявили, що подвійна система HR 4796, яка нагадує "Око Саурона", насправді набагато складніша, ніж передбачалося. Як повідомляється на сайті NASA, вченим вдалося виявити структуру з пилу діаметром близько 225 мільярдів кілометрів навколо зірки.

"Зіницю" структури, яка була вже відома астрономам раніше, утворює молода зірка HR 4796А, розміри якої у два рази перевершують розміри Сонця, а яскравість – в 20 разів. Вона оточена протопланетним диском пилу радіусом в два рази більше орбіти Плутона. Другий учасник тандему, розташованого від Землі на відстані 220 світлових років, – червоний карлик HR 4796В.

Нова структура зовні нагадує бумеранг, трохи витягнутий в одну сторону. На даний момент однозначного пояснення особливостей формування системи у вчених немає.

На думку дослідників, такий стан речей може бути викликане рухом HR 4796А, яка "виорює" міжзоряну середу. Або ж воно є наслідком взаємодії із зіркою-компаньйоном.

Раніше NASA представило відео знищення зірки чорною дірою. На відео зображено момент так званого "приливного руйнування", яке знаходиться в центрі галактики, розташованій на відстані 290 мільйонів світлових років від Землі.