UA / RU
Підтримати ZN.ua

Жах наяву: руйнівні урагани обрушуватимуться на Землю «за найгіршим сценарієм»

Людство опинилося у поворотному моменті для прогнозів погоди.

Вчені заявили про те, що після руйнівного урагану Отіс, який обрушився на узбережжі Мексики, ми опинилися в поворотному моменті для прогнозування погоди. Ураган обрушився на прибережне місто Акапулько на швидкості понад 265 кілометрів на годину, забравши життя 48 людей, повідомляє Science Alert.

Швидкість, з якою розвивався Отіс, стала безпрецедентною. За 12 годин він перетворився зі звичайного тропічного шторму на ураган п'ятої категорії. Це найпотужніша категорія ураганів, що виникає у світі лише кілька разів на рік.

Читайте також: Під льодами Антарктиди знайшли ландшафт, що «застиг у часі»

Національний центр ураганів США описав цю подію як «жахливий сценарій». Вона побила рекорди найвищої швидкості інтенсифікації за 12-годинний період у східній частині Тихого океану. Отіс не тільки застав зненацька мешканців та владу регіону, а й показав недосконалість існуючих методів прогнозування.

В основі прогнозування клімату лежать комп'ютерні програми або моделі, які поєднують атмосферні змінні, такі як температура, вологість, тиск, з фундаментальною фізикою. Атмосферні процеси є нелінійними, тому невизначеність початкових атмосферних умов може призвести до великого розходження в остаточних прогнозах. Через це найпоширенішою практикою на сьогодні є прогнозування найімовірніших сценаріїв, а не вибір одного з них.

Ці моделі відіграють важливу роль у попередженнях про необхідність евакуації, разом з тим вони також несуть значний ступінь невизначеності, особливо коли йдеться про рідкісні або екстремальні погодні явища.

Равіндра Джаяратне з Університету Східного Лондона пояснює, що ця невизначеність спричинена кількома причинами. По-перше, через хаотичність природної системи. По-друге, обмеженість спостережень.

За словами вченого, можливо, що урагани, подібні до Отіса, обрушуються на Землю кожну 1000 років. Даних про те, коли востаннє тропічний шторм перетворювався на ураган п'ятої категорії, немає. Можливо, такого ніколи не було. Пояснити цей феномен неможливо, оскільки він ніколи не спостерігався раніше.

Крім того, існує проблема кліматичних змін та їхнього впливу на екстремальні погодні явища. На урагани, зокрема, впливає підвищення температури поверхні океану, що дає більше енергії для формування та посилення штормів.

Зв'язок між зміною клімату та посиленням ураганів у поєднанні з іншими факторами, такими як сильні опади або високі припливи, стає дедалі очевиднішим. Оскільки погодні умови змінюються, прогнозувати поведінку штормів і їхнє посилення стає все складніше. Історичні дані більше не є орієнтиром.

Вчені визнають, що ці проблеми величезні, але не непереборні. Так, необхідно розробити досконаліші прогностичні моделі, які поєднують більшу кількість факторів. Допомогти в обробці можуть системи штучного інтелекту. Але щоб ці фактори виявити, необхідно інвестувати у станції моніторингу погоди, супутники розробку ШІ тощо.

Нагадаємо, комбінація літа в Північній півкулі, Ель-Ніньо, що розвивається, і підвищення викидів парникових газів зробила липень 2023 найспекотнішим місяцем в історії спостережень. Саме собою це не викликає подиву, але кліматологів турбує розмір стрибка, який зробила температура.