Китайські вчені створили суперкомп'ютер, який за своїми характеристиками перевершує американську ЕОМ, офіційно визнану найпотужнішою у світі.
Відзначимо, що у рейтингу топ-500 найпотужніших комп'ютерів за листопад 2012 року, найшвидшим суперкомп'ютером світу є машина, яка працює в Окріджській національній фізичній лабораторії в американському штаті Теннессі. Суперкмоп'ютер, створений компанією Cray має продуктивність у 18 Петафлоп/сек.
У червні готується вихід оновленого рейтингу. У червневому рейтингу лідерство, судячи з усього, знову займе Китай, який раніше лідирував у списку. Раніше у КНР була оголошена програма руху у напрямку суперкомп'ютерів масштабу екзафлопів, причому вже зараз Китай тут випереджає Європу і Японію.
Джек Донгарра, професор з Університету штату Теннессі і один з авторів рейтингу найпотужніших суперкомп'ютерів топ-500, у своєму блозі повідомив, що нещодавно він повернувся з Китаю, де був присутній 28-29 травня на конференції Національного університету оборонних технологій. Там обговорювався новий флагман китайської суперкомп'ютерної галузі - Тянье-2. Дана машина повинна прийти на зміну Тянье-1А, показаної в листопаді 2010 року.
Новий суперкомп'ютер буде мати приблизно 32 тис. багатоядерних процесорів Intel Xeon Ivy Bridge і близько 48 тис. співпроцесорів Xeon Phi, що працюють на базі архітектури Intel Many Integrated Core. Кожен чіп Phi дає більш терафлопа продуктивності.
Донгарра каже, що з такою машиною Китай, швидше за все, знову очолить рейтинг топ-500, тоді як у США аналогічне за потужністю рішення з'явиться лише до 2015 року. За його словами, зараз Китай створює і власні процесори, але вони поки недостатньо потужні. Втім, в Тянье-2 вже є декілька суто китайських розробок, таких як інтерконекти, а також 16-ядерні чіпи Galaxy FT-15.
В увімкненому стані Тянье-2 c урахуванням охолодження споживає 24 мегавати.
Донгарра каже, що технічно на сучасних чіпах вже можна було б створити суперкомп'ютер масштабу екзафлопів, але з таким споживанням йому знадобилася б власна електрогенеруюча станція.
Потужність нового Тянье-2 становить рекордні за нинішніми мірками 54,9 петафлоп/сек, що більш ніж удвічі перевищує потужний американський суперкомп'ютер. Вартість машини становить понад 290 млн доларів. !zn